Stanisławowski Las Pamięci - upamiętni Polaków zamordowanych w 1941 roku

Data publikacji: 23.10.2023 20:55
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 21:25
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Stanisławowski Las Pamięci - powstanie miejsce upamiętnienia przedstawicieli inteligencji, zamordowanych przez hitlerowców w Stanisławowie
Stanisławowski Las Pamięci - powstanie miejsce upamiętnienia przedstawicieli inteligencji, zamordowanych przez hitlerowców w Stanisławowie, Autor - shutterstock/NK
Podczas II wojny światowej w Czarnym Lesie koło Stanisławowa Niemcy wymordowali przedstawicieli polskiej elity, głównie nauczycieli ziemi stanisławowskiej. Kilkadziesiąt lat później we Wrocławiu powstanie obiekt, który upamiętni tamte wydarzenia oraz utrwali kulturę i historię miejscowości. 
  • W nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku w Czarnym Lesie niedaleko Stanisławowa niemieckie wojsko zamordowało przedstawicieli polskiej elity mieszkającej na ziemi stanisławowskiej. Zginęło wówczas około 800 osób.
  • Wydarzenia, jakie miały tam miejsce, upamiętni Stanisławowski Las Pamięci we Wrocławiu. Projekt jest wspólną inicjatywą tamtejszego Uniwersytetu Przyrodniczego, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
  • Park będzie także przybliżał historię wielokulturowego miasta, które obecnie znajduje się na terytorium Ukrainy. 

Stanisławowski Las Pamięci powstanie na czterohektarowej działce przy ul. Jana Karola Chodkiewicza we Wrocławiu. Projekt zrealizuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim i Instytutem Pamięci Narodowej. Na działce nieopodal lotniska posadzone zostaną dęby czerwone i szypułkowe, wytyczone zostaną ścieżki spacerowe i założone trawniki, a w centralnym miejscu stanie pomnik. Według planów park ma powstać na wiosnę 2024 roku.

Punktem wyjścia do utworzenia parku są wydarzenia z nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku w lesie nieopodal Stanisławowa (dziś Iwano-Frankowska). Jak jednak wyjaśnia Wojciech Trębacz, kierownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, projekt będzie odnosił się także do Stanisławowa jako miejsca polskiej kultury i pamięci o niej. - Łączymy wydarzenia dramatyczne z czasów wojny, jak również memoratywne odniesienie się do kultury i historii w znacznie szerszym ujęciu - tłumaczy gość "Eureki".

Czarny Las - miejsce niemieckich zbrodni na polskiej inteligencji

Stanisławowski Las Pamięci ma być miejscem upamiętniającym zgładzonych przez hitlerowców przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa na Ukrainie. Gestapo dokonało w lesie pod Stanisławowem mordu w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku. Zginęli wówczas m.in. nauczyciele, prawnicy, lekarze i urzędnicy. Ocenia się, że zamordowano wtedy około 800 osób, w tym około 130 nauczycieli. - Zostali oni zidentyfikowani jako ci, którzy mogą być podstawą wszelkiego oporu, lub wszelkiej budowy późniejszej państwowości polskiej. Jako tacy, w ramach szerszego niemieckiego zamierzenia, podlegali fizycznej likwidacji - tłumaczy Wojciech Trębacz.

Czytaj także:

Stanisławów - wielokulturowe miasto kresów z tragiczną historią

Jak wyjaśnia rozmówca Jakuba Domoradzkiego, Stanisławów można uznać za klasyczne wielokulturowe miasto kresów, ukształtowane podczas wojen kozackich. Duże zasługi dla budowy i rozwoju miejscowości miał ród Potockich. Najważniejsze dla kulturotwórczych dziejów miasta było natomiast przejście do II Rzeczpospolitej. - Miasto w latach 30. XX wieku liczyło około 70 tys. mieszkańców, z przewagą ludności żydowskiej i polskiej. Moglibyśmy tam wymienić także Ukraińców i wiele innych nacji - opowiada Wojciech Trębacz.

- Jest to trwałe miejsce w historii polskich kresów i w ogóle polskiej kultury. Kiedy w 1939 roku weszły tam wojska niemieckie, a potem w myśl paktu Ribbentrop-Mołotow przekazano je Sowietom, rozpoczęło się dzieło zniszczenia. Okupacja sowiecka w znacznym stopniu wyniszczyła polskie elity stanisławowskie. Sierpień 1941 roku to z kolei przejęcie przez okupantów niemieckich, którzy dokończyli dzieła zniszczenia miasta i jego ludności. Symbolem męczeństwa i śmierci wielu mieszkańców pod niemiecką okupacją stał się Czarny Las - mówi historyk.


Poza tym w audycji:

Rzut monetą mniej sprawiedliwy, niż się wydawało.

Wbrew powszechnej opinii, wyniki rzutu monetą nie zawsze są równie prawdopodobne dla każdej ze stron - informuje pismo "arXiv". W ramach eksperymentu 48 osób rzucało monetami wybitymi w 46 krajach, co dało łącznie 350 757 rzutów monetą. Za każdym razem uczestnicy sprawdzali, czy moneta wylądowała tą samą stroną do góry, co w chwili wypuszczenia. Jak się okazało - wystąpiła niewielka stronniczość. Czy w matematyce jest miejsce na losowość? O tym w "Eurece" opowiedziała dr Agnieszka Piliszek z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.


POSŁUCHAJ

24:14

Stanisławowski Las Pamięci - upamiętni zamordowanych w 1941 roku Polaków (Jedynka/Eureka)

 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: dr Agnieszka Piliszek (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej), Wojciech Trębacz (kierownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu)

Data emisji: 23.10.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

PAP/kk/qch

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.