Animacja się nie starzeje. Wciąż jest na topie

Data publikacji: 24.10.2023 12:57
Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 14:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Na zdjęciu kadr z kreskówki "Reksio"
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Na zdjęciu kadr z kreskówki "Reksio", Autor - PAP/Tomasz Wiktor
- Animacja jest w tej chwili jedną z najmocniej, najżywiej rozwijających się dziedzin sztuki - powiedział w audycji "Cztery pory roku" dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej Maciej Chmiel.
  • Sto lat temu, 16 października 1923 roku, Walt Disney założył Disney Brothers Cartoon Studio.
  • Polska była kiedyś liderem w dziedzinie animacji. - Kreskówki z bielskiej wytwórni były najlepiej rozpoznawalnym na świecie elementem polskiej kultury masowej. Sto krajów świata emitowało te filmy - powiedział dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Maciej Chmiel.
  • Ocenił, że takie projekty jak "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana mogą się przyczynić do powrotu międzynarodowej rozpoznawalności polskiej animacji.

Sto lat temu, 16 października 1923 roku, Walt Disney założył Disney Brothers Cartoon Studio. Disney "skolonizował" dziecięcą wyobraźnię. Obecnie Walt Disney Company jest megakoncernem multimedialnym, posiada własne kanały telewizyjne i platformy streamingowe.

Polska była kiedyś liderem w dziedzinie animacji

Gość audycji "Cztery pory roku", dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (m.in. Bolek i Lolek oraz Reksio) Maciej Chmiel, zwrócił uwagę, że Polska była kiedyś liderem w dziedzinie animacji.

- Kreskówki z bielskiej wytwórni, do pojawienia się "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego, były najlepiej rozpoznawalnym na świecie elementem polskiej kultury masowej. Sto krajów świata emitowało te filmy - zauważył.

Gość radiowej Jedynki ocenił, że takie projekty jak animowana adaptacja powieści Władysława Reymonta "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, polski kandydat do Oscara, mogą się przyczynić do powrotu rozpoznawalności międzynarodowej polskiej animacji.

Zdaniem Macieja Chmiela "animacja jest w tej chwili jedną z najmocniej, najżywiej rozwijających się dziedzin sztuki". Jej elementy, np. efekty specjalne, można znaleźć w niemal każdym filmie. Jest też częścią współczesnej reklamy.


Czytaj także:


Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO

Rozmówca Macieja Kurzajewskiego poinformował, że w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej trwają prace nad projektem edukacyjno-rozrywkowym - Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO - który przeprowadzi odwiedzających przez proces powstawania filmu animowanego.

- Będzie można zapoznać się z różnymi technikami i narzędziami. Poznać twórców i przekonać się, że filmy animowane nie powstały tak deus ex machina, tylko stał za tym talent, praca i energia wielu ludzi - podkreślił Chmiel.


POSŁUCHAJ

07:55

Filmy animowane się nie starzeją. Wciąż są na topie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Powstaje Interaktywne Centrum Bajki i Animacji Źródło: Studio filmów Rysunkowych/YouTube

Czytaj także:


Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Gość: Maciej Chmiel (dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej)

Data emisji: 24.10.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.