Wszystkich Świętych na drogach. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Data publikacji: 27.10.2023 17:30
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 20:49
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W czasie Wszystkich Świętych w pobliżu cmentarzy wprowadzana jest inna niż zazwyczaj organizacja ruchu
W czasie Wszystkich Świętych w pobliżu cmentarzy wprowadzana jest inna niż zazwyczaj organizacja ruchu, Autor - Shutterstock/Szymon Mucha
Początek listopada to zawsze dni zadumy i wspomnień związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Refleksyjnego nastroju nie powinien zepsuć stres związany ze zdarzeniem drogowym lub mandatem. Przed wyjazdem sprawdźmy stan samochodu, zaplanujmy trasę i pamiętajmy, że w świątecznych dniach panuje na drogach dużo większy ruch.
  • W okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych licznie odwiedzamy groby  bliskich. Jest to trudny czas na drogach, a dla policjantów okres wytężonej pracy. 
  • Patrole na ulicach będzie w tym czasie pełniło około 5 tysięcy funkcjonariuszy ruchu drogowego.
  • Zarówno kierowcy, jak i piesi, mogą przyczynić się do tego, żeby wypadków było w tym okresie jak najmniej.
  • Przed wyjazdem sprawdźmy stan samochodu, zaplanujmy trasę i pamiętajmy, że w świątecznych dniach panuje na drogach dużo większy ruch.

- My, jako policja ruchu drogowego, na pewno zwiększymy ilość patroli. Patrole będą kontrolowały trzeźwość, jak i stan techniczny pojazdów. Sprawdzamy oświetlenie pojazdów, obowiązkowe wyposażenie, a najważniejszym sprawdzianem jest trzeźwość kierujących - mówi w "Bezpiecznej Jedynce" komisarz Radosław Jankowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Trzeba liczyć się z tym, że będą duże utrudnienia w ruchu drogowym. Może być zmieniona organizacja ruchu drogowego. Na wszystkich drogach, gdzie jeździmy na pamięć, mogą być zakazy zatrzymywania się, bądź nakazy jazdy w zupełnie innym kierunku niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni - dodaje. 

- Należy słuchać poleceń policjantów. Jest hierarchia znaków. Nawet jeśli sygnalizator świetlny wskazuje światło czerwone, odpowiednie ustawienie policjanta mówi nam o tym, czy możemy kontynuować jazdę, czy też musimy jej zaprzestać. Rozsądek i powaga, nie tylko przed grobem, ale i za kierownicą - przypomina funkcjonariusz. 

Pieszy na drodze. Kiedy ma pierwszeństwo?

Jeśli chodzi o pieszych, to jak przypomina komisarz Radosław Jankowski, mają oni pierwszeństwo na przejściu dla pieszych, ale nie przy dochodzeniu do przejścia. - Jako piesi, musimy mieć też świadomość tego, że jeśli kierującego widzimy i widzimy pojazd, który nadjeżdża, musimy zachować pewną dozę nieśmiałości. To, że my go widzimy, nie znaczy, że ten kierujący widzi nas - przestrzega. 

Bardzo ważne jest również to, aby piesi byli widoczni dla zmotoryzowanych, czyli mieli na sobie elementy odblaskowe. - Oczywiście w ciągu dnia nie są one konieczne i wymagane, choć zdrowy rozsądek podpowiada, że skoro odblask działa tak, że kierowca widzi nas nie z kilkunastu, kilkudziesięciu, tylko nawet kilkuset metrów, to może warto elementy odblaskowe na swojej odzieży jednak mieć - mówi policjant.

Kiedy jesteśmy poza obszarem zabudowanym po zmroku pamiętajmy, że każdy jest obowiązany ustawą Prawo o ruchu drogowym nosić elementy odblaskowe. Inaczej narażamy się na postępowanie mandatowe i bardzo niebezpieczną sytuację.  

Organizacja ruchu w okolicy cmentarzy

Również nadkomisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Główniej Policji przypomina w Programie 1 Polskiego Radia, że w czasie Wszystkich Świętych w pobliżu cmentarzy wprowadzana jest inna niż zazwyczaj organizacja ruchu. Nie można więc jechać na pamięć i należy obserwować znaki i sygnały drogowe. Ze względu na dużą liczbę pojazdów wokół nekropolii, zwłaszcza w miastach, warto rozważyć podróż komunikacją publiczną.

- Zachęcam do przestudiowania stron urzędów miejskich i wojewódzkich. Tam są te organizacje ruchu, które zawsze zmieniane są w tym okresie w rejonie cmentarza wskazane. To jest kwestia ważna, bo bardzo często właśnie na skrzyżowaniu, gdzie policjanci kierują ruchem i starają się go udrożnić, zaczynają się pytania do policjanta ruchu drogowego, który naprawdę w tych warunkach niewiele słyszy, a należy wykonywać tylko jego polecenia - wyjaśnia funkcjonariusz. 

Zobacz także:

- Na ulice wyjeżdża w tych dniach około 5 tysięcy samych funkcjonariuszy ruchu drogowego, ale pomagają nam oczywiście policjanci prewencji oraz policjanci w cywilu, którzy są ukierunkowani na działania przeciwko chociażby złodziejem kieszonkowym. Takie sytuacje, kiedy ludzi jest troszkę więcej, dają okazję do takich przestępczych działań i na to też będziemy zwracać uwagę - mówi nadkomisarz Robert Opas i apeluje, aby wizyty na cmentarzach rozplanować na kilka dni. 

Przygotowanie samochodu do drogi

Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie przypomina w "Bezpiecznej Jedynce", że przed podróżą, zwłaszcza daleką, należy przygotować samochód.  - Pojazd powinien być przede wszystkim sprawny technicznie i posiadać badania techniczne. Musimy mieć płyn w spryskiwaczach i sprawne wycieraczki - wylicza. 

Czytaj także:

POSŁUCHAJ

11:28

Wszystkich Świętych na drogach. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz

Goście: komisarz Radosław Jankowski (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży), nadkomisarz Robert Opas (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Główniej Policji), Rafał Grodzicki (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie)

Data emisji: 27.09.2023

Godzina emisji: 17.10

kh

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.