Rok 1956 i rok 1966, czyli walka o wolność i tożsamość Polaków
To rok brutalnie stłumionego protestu robotników poznańskich przez władzę komunistyczną w czerwcu. Z kolei w październiku, po wyborze Władysława Gomułki na I sekretarza KC PZPR, manifestacji siły przez Kreml. Wreszcie nadziei Polaków na inną, lepszą Polskę wraz ze społecznym poparciem towarzysza "Wiesława".
Na fali październikowej odwilży w polityce wewnętrznej Władysława Gomułkę poparł także, zwolniony z internowania, prymas Stefan Wyszyński, autor "Wielkiej Nowenny", kluczowego etapu przygotowań do wielkiego jubileuszu tysięcznej rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa w Polsce. Jubileusz, przypadający na rok 1966, miał przynieść odnowę duchowości i religijności Polaków po okresie ateizacji.
Odpowiedzią, coraz bardziej odchodzącej od ideałów października, władzy było zorganizowanie konkurencyjnych, świeckich obchodów tysiąclecia państwa polskiego.
Czy lata przygotowań do roku 1966 można nazwać bratobójczym sporem o tożsamość? Czym się zakończył rok 1966 dla władzy komunistycznej, czym dla Kościoła? Czy tysiąclecie było sukcesem, czy nie spełniło wszystkich oczekiwań prymasa? Czy i jakie skutki milenium są obecne dziś? Jaka jest pamięć Polaków o roku 1966?
Czytaj także:
Tytuł audycji: Historia żywa
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
Data emisji: 30.10.2023
Godzina emisji: 21.08
qch/kk