Jak wyjaśnia ekspert, istnieją dwa schematy udzielania urlopu pracownikowi. - Jednym z nich jest przygotowanie planu urlopu, który w wielu firmach przygotowuje się na cały rok - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia mec. Grzegorz Ruszczyk, ekspert prawa pracy. - Kiedy tego planu urlopu nie mamy, wtedy ustala się termin po porozumieniu z pracownikiem - wyjaśnia.
Obowiązki pracownika i pracodawcy
Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Pracownik składa pisemny wniosek ze wskazaniem terminów, w których chciałby go wykorzystać. Urlop jest udzielany w dniach, które dla pracownika są dniami pracy w wymiarze godzinowym. - Jeżeli ten urlop nie zostanie udzielony, pracodawca może spodziewać się grzywny, jednak z drugiej strony nie ma przepisu, który by mówił pracownikowi, że ten urlop musi wziąć, ponieważ mamy zapisane, że niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok - wyjaśnia ekspert.
- Z kolei niewykorzystany urlop do przyszłego roku (do końca września)staje się z urlopem zaległym i wtedy pracodawca może przymusić pracownika do tego, żeby taki urlop zaległy wykorzystać - podkreśla mec. Grzegorz Ruszczyk.
Nowe urlopy 2023 w Kodeksie pracy
26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dostosowujące polski Kodeks pracy do unijnej dyrektywy 2019/1158. Pracownicy zyskują m.in. możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy, m.in. mają możliwość zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem (w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym) oraz mogą wykorzystać pięć dni wolnego na opiekę.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Maciej Kurzajewski
Gość: mec. Grzegorz Ruszczyk (ekspert prawa pracy)
Data emisji: 7.11.2023 r.
Godzina emisji: 9.39
ans