10 listopada - czwartek
Świętowanie rozpoczęliśmy w czwartek (10 listopada). W audycji "Cztery pory roku" (9.00 - 12.00) porozmawialiśmy z Marcinem Gmysem, dyrektorem Polskiego Radia Chopin. Tematem była II edycja Maratonu Chopinowskiego. Na słuchaczy czeka 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi ponad pięćdziesięcioro pianistów.
Naszym gościem był również Robert Andrzejczyk, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, który oprowadził nas po muzeum i Dworku "Milusin".
W "Eurece" (19.30) opowiedzieliśmy o 100-leciu Radiostacji Babice. Budowa wieża Radiostacji była efektem największego kontraktu polsko-amerykańskiego II Rzeczpospolitej oraz największą inwestycją radiokomunikacyjną w przedwojennej Europie. 10 listopada 2023 roku zostanie otwarta wystawa poświęcona Radiostacji. Następnie zaprosiliśmy na "Audycję specjalną" (20.00 - 21.00) poświęconą II Maratonowi Chopinowskiemu.
11 listopada - piątek
Rozpoczęliśmy od specjalnego wydania audycji "Wolna sobota z Jedynką" (6.00 - 9.00). A w niej:
- Polskie szkoły patriotyzmu i przykład Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pracujących tam młodych wolontariuszy.
- Jan patriotyzmu uczy polska szkoła, co na ten temat wiedzą najmłodsi uczniowie?
- Gościem audycji będzie red. Andrzej Sowa, autor codziennego cyklu Jedynki "Niepodległa - Dzień Po Dniu".
- Przypomnienie wydarzeń z 10 i 11 listopada 1918 roku, które zostały uznane za moment odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Polskie spory o definicję patriotyzmu i właściwą postawę patriotyczną nie są w świecie odosobnione - przykładem jest Wielka Brytania, gdzie patriotyzm ma wiele twarzy i zmienia się wraz z upływem stuleci oraz w zależności od miejsca zamieszkania.
- Patriotyzm po amerykańsku i ślady polskich patriotów w Waszyngtonie.
- W dniu Święta Niepodległości czeka nas wiele atrakcji kulturalnych, koncertów, pokazów i akcji społecznych.
Kolejnym punktem była "Audycja specjalna" (9.00 - 10.00), w której zastanowiliśmy się, czym współcześnie jest patriotyzm. Jak wygląda upamiętnianie historii i dziedzictwa naszych przodków, dla których troska o ojczyznę była jedną z największych wartości? Co dziś zostaje z przeżywania słów "Bóg, Honor, Ojczyzna"?
Co współcześnie jest wyrazem miłości do Polski i jak mówią o niej nie tylko historycy, ale i młode pokolenie? Co nam daje patriotyzm? Gośćmi audycji byli m.in. bp polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. O godz. 10 zaprosiliśmy na transmisję mszy św. ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
W audycji "W samo południe" (11.00 - 13.00) relacjonowaliśmy oficjalne uroczystości Święta Niepodległości. Rozmawialiśmy również z gośćmi. Byli nimi: Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, dr Adam Buława z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz prof. Arkadiusz Jabłoński. O godz. 12.00, w ramach akcji "Niepodległa do hymnu", na antenie wyemitowaliśmy pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego.
Od godz. 17.05 zaprosiliśmy na retransmisję Gali BohaterON. W "Audycji specjalnej" (20.00 - 21.00) powróciliśmy do tematu II Maratonu Chopinowskiego. O godz. 21.05 wyemitowaliśmy słuchowisko Wiesława Dąbrowskiego pt. "Nie zginie Polska, nie zginie. Słuchowisko poświęcone pamięci Ignacego Jana Paderewskiego i Heleny Modrzejewskiej".
---
Czym jest akcja "Niepodległa do hymnu"?
Akcję "Niepodległa do hymnu" Biuro Programu "Niepodległa" zainicjowało w 2018 roku, w stulecie odzyskanie niepodległości. Wówczas wzięło w niej udział prawie tysiąc podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach! Od tamtej pory co roku pokazujemy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno z najpiękniejszych polskich świąt.
---
mg
Święto Niepodległości w Programie 1 Polskiego Radia - Jedynka - polskieradio.pl