Ekologia cyfrowa - jak korzystanie z technologii wpływa na naszą planetę?

Data publikacji: 09.11.2023 13:10
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 13:24
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ekologia cyfrowa to pojęcie jeszcze mało znane, ale bardzo istotne. Ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowisko
Ekologia cyfrowa to pojęcie jeszcze mało znane, ale bardzo istotne. Ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowisko, Autor - tete_escape/shutterstock.com
Ekologia cyfrowa to podejmowanie działań, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu technologii na środowisko naturalne.
  • Każda aktywność w sieci, każdy post w mediach społecznościowych wymaga ogromnej infrastruktury cyfrowej.
  • Szacuje się, że cyfrowy ślad węglowy jest mniej więcej taki sam jak ślad węglowy, który generuje transport lotniczy. Do 2025 r. skala tego zjawiska może się zwiększyć dwukrotnie.

Jak korzystanie z technologii wpływa na naszą planetę?

Każda aktywność w sieci, każdy post w mediach społecznościowych, każdy lajk, każdy obejrzany filmik, wysłany e-mail/sms/mms wymaga ogromnej infrastruktury cyfrowej, a wszystko to jest niezwykle energochłonne. To m.in. budowanie i chłodzenie centrów danych, streaming, ładowanie urządzeń elektronicznych, kilometrowe okablowania, satelity, serwerownie. - Najwięcej energii wykorzystywanej jest do chłodzenia centrów i baz danych, a danych w internecie jest coraz więcej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marta Derdończyk, ekspert z portalu edukacyjnego Ekoeksperymentarium, który organizuje projekty ekologiczne, współpracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. 

Szacuje się, że cyfrowy ślad węglowy jest mniej więcej taki sam jak ślad węglowy, który generuje transport lotniczy. Przykładowo serwery generują olbrzymie ilości danych. - Nam wyskakują powiadomienia, że np. kończy się miejsce w chmurze czy w smartfonach. Popełniamy jeden z kluczowych błędów, ponieważ często nie usuwamy tego, co jest zbędne - zwraca uwagę gość Jedynki. 

Jak ograniczyć negatywny wpływ na środowisko? 

- My, jako Ekoeksperymentarium, wyznajemy zasadę, że każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego sukcesu. Jedni mogą mieć podejście, że nasze małe zmiany, te jednostkowe, czyli wyłączenie, zmniejszenie ilości danych, mniejsze korzystanie z internetu niczego nie zmieni, ale nas jest mnóstwo na tym świecie, więc jeżeli każdy z nas ograniczy to trochę, no to na pewno dla tej planety będzie lepiej - podkreśla rozmówczyni Kuby Marcinowicza. 


POSŁUCHAJ

08:16

Ekologia cyfrowa - jak korzystanie z technologii wpływa na naszą planetę? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Kuba Marcinowicz

Gość: Marta Derdończyk (ekspert z portalu edukacyjnego Ekoeksperymentarium, który organizuje projekty ekologiczne, współpracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska)

Data emisji: 9.11.2023 

Godzina emisji: 9.38

ans

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.