Jak korzystanie z technologii wpływa na naszą planetę?
Każda aktywność w sieci, każdy post w mediach społecznościowych, każdy lajk, każdy obejrzany filmik, wysłany e-mail/sms/mms wymaga ogromnej infrastruktury cyfrowej, a wszystko to jest niezwykle energochłonne. To m.in. budowanie i chłodzenie centrów danych, streaming, ładowanie urządzeń elektronicznych, kilometrowe okablowania, satelity, serwerownie. - Najwięcej energii wykorzystywanej jest do chłodzenia centrów i baz danych, a danych w internecie jest coraz więcej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marta Derdończyk, ekspert z portalu edukacyjnego Ekoeksperymentarium, który organizuje projekty ekologiczne, współpracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
Szacuje się, że cyfrowy ślad węglowy jest mniej więcej taki sam jak ślad węglowy, który generuje transport lotniczy. Przykładowo serwery generują olbrzymie ilości danych. - Nam wyskakują powiadomienia, że np. kończy się miejsce w chmurze czy w smartfonach. Popełniamy jeden z kluczowych błędów, ponieważ często nie usuwamy tego, co jest zbędne - zwraca uwagę gość Jedynki.
Jak ograniczyć negatywny wpływ na środowisko?
- My, jako Ekoeksperymentarium, wyznajemy zasadę, że każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego sukcesu. Jedni mogą mieć podejście, że nasze małe zmiany, te jednostkowe, czyli wyłączenie, zmniejszenie ilości danych, mniejsze korzystanie z internetu niczego nie zmieni, ale nas jest mnóstwo na tym świecie, więc jeżeli każdy z nas ograniczy to trochę, no to na pewno dla tej planety będzie lepiej - podkreśla rozmówczyni Kuby Marcinowicza.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Kuba Marcinowicz
Gość: Marta Derdończyk (ekspert z portalu edukacyjnego Ekoeksperymentarium, który organizuje projekty ekologiczne, współpracuje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska)
Data emisji: 9.11.2023
Godzina emisji: 9.38
ans