Czym jest Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości?
Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości zorganizowany został po raz drugi. Okazje są dwie. Pierwsza to Narodowe Święto Niepodległości, druga to szósta rocznica rozpoczęcia emisji Polskiego Radia Chopin, jedynej anteny radiowej w polskiej przestrzeni publicznej, która przez 24 godziny na dobę nadaje muzykę klasyczną. To okazja do celebracji kompletu autoryzowanych kompozycji Chopina.
Jak rozpoczął się II Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości?
Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości rozpoczął recital nestora pomorskich wirtuozów prof. Bogdana Czapiewskiego. Usłyszeliśmy swoisty przekrój kompozycji, które wybrzmiewać będą do sobotniego wieczoru. Występ zakończył Polonez-Fantazja As-dur op. 61. - To jest tak wspaniałe dzieło, że bez przerwy znajduję w nim coraz to coś piękniejszego - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia sam prof. Czapiewski.
Jakie nowości przewidziano w tegorocznej edycji?
Dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys zwrócił uwagę na zmiany, które zaszły w stosunku do ubiegłorocznej edycji. To przede wszystkim sami wykonawcy. - Jest troje, którzy występowali w roku 2022, ale od tego roku postanowiliśmy prezentować Katedry Fortepianów z Akademii Muzycznych w Polsce. Pomysł padł na Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - zdradza.
Kolejna zmiana to kolejność wykonywanych dzieł. W tym roku utwory Fryderyka Chopina grane są od ostatniego do pierwszego. Na inaugurację zabrzmiała Sonata wiolonczelowa. - Chcieliśmy trochę urozmaicić. Nie chcieliśmy być tacy sami jak przed rokiem. Wydaje mi się, że taka opowieść w ruchu wstecznym też w inny sposób pokazuje kompozytora - przekonuje dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Każdemu wykonywanemu utworowi w tym roku towarzyszy obraz Jerzego Dudy-Gracza wybitnego polskiego malarza, który "namalował" każdą kompozycję Chopina w ramach okolicznościowego cyklu "Chopinowi Duda-Gracz".
Maraton Chopinowski Polskiego Radia - formuła
W trakcie wydarzenia dziennikarze Polskiego Radia przybliżają słuchaczom biografię twórczą pianisty. Prezentowane są wizytówki wideo wykonawców, a mazurki i polonezy poprzedzają miniwykłady prof. Tomasza Nowaka, autora kultowej monografii "Taniec narodowy w polskim kanonie kultury".
Czytaj także:
Maraton Chopinowski Polskiego Radia - wykonawcy
Większość wykonawców wywodzi się z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Pieśni Chopina zaprezentuje sam rektor uczelni, światowej sławy tenor Ryszard Minkiewicz. Maraton krótkim recitalem rozpoczął nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, a wystąpią także tacy artyści jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski.
Duchowym patronem maratonu jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w południe 11 listopada, tuż po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wykona arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie do wszystkich uczestników wydarzenia.
ZOBACZ SPOT TEGOROCZNEJ MARATONU CHOPINOWSKIEGO:
Maraton Chopinowski Polskiego Radia - jak wziąć udział?
Tegoroczna edycja wydarzenia nie jest biletowana. Osoby zainteresowane tym, co się dzieje na sali mogą swobodnie odwiedzać studio koncertowe lub je opuszczać pomiędzy poszczególnymi opusami (a nie tylko pomiędzy koncertami).
Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości jest transmitowany na antenie Polskiego Radia Chopin, a w wersji z obrazem równolegle na kanale YouTube Polskiego Radia oraz specjalnie utworzonej platformie www.chopinmaraton.pl.
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadził: Adam Rozlach
Goście: prof. Bogdan Czapiewski (profesor zwyczajny w Katedrze Fortepianu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku), Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 10.11.2023
Godzina emisji: 20.00 - 21.00
kk/mg
Maraton Chopinowski Polskiego Radia. "Mam nadzieję, że przypadnie do gustu publiczności" - Jedynka - polskieradio.pl