"Project Room". Projekt skierowany do młodych artystów sztuki nowoczesnej

Data publikacji: 30.11.2023 14:00
Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 00:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, Autor - Daniel Czarnocki / u-jazdowski.pl/press-room
"Project Room" to program skierowany do młodych artystów, którzy dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. W CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie wystartowała jego dwunasta edycja. 
  • "Project Room" to program skierowany do młodych artystów, którzy dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce - w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.
  • W tym roku po raz trzeci, oprócz nagrody jury, przyznana zostanie nagroda publiczności.

Czym jest "Project Room"?

Rzeczniczka prasowa CSW Zamku Ujazdowskiego Dagmara Siemińska zwraca uwagę, że "Project Room" to cykl poświęcony twórczości młodych artystów, skierowany do osób, które nie ukończyły 40. roku życia. - Do tych, którzy są studentami lub absolwentami wyższej szkoły artystycznej. Jury spośród zgłoszonych prac wybiera sześciu artystów. To może być artysta indywidualny bądź kolektyw - tłumaczy.

POSŁUCHAJ

10:41

"Project Room". Projekt skierowany do młodych artystów sztuki nowoczesnej (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

Kiedy odbywa się cykl "Project Room"?

Cykl rozpoczyna się w październiku, a kończy w okresie letnim. Każda wystawa trwa pięć tygodni. W tym roku po raz trzeci przyznawana jest również nagroda publiczności. - Po zakończeniu ostatniej wystawy z cyklu na stronie internetowej CSW uruchomiony zostaje system do głosowania - zaznacza rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego.

Na co mogą liczyć młodzi artyści?

Dagmara Siemińska nie ukrywa, że artyści wybrani w ramach cyklu są coraz popularniejsi na rynku sztuki, a część z nich ma okazję zaprezentowania się na wystawach za granicą. - Często ci młodzi artyści po raz pierwszy mają szansę pokazać swoje prace, ale również zdobyć doświadczenie, jak pracuje się np. z Działem Koordynacji czy z Działem Promocji - dodaje. Pierwsza prezentowana ekspozycja to "Fantomy i membrany" Kamili Kamińskiej.

Czym jest malarstwo?

Młoda artystka nie ukrywa, że udział w projekcie jest dla niej ważny również dlatego, że sama "ekspozycja staje się dziełem sztuki". - Wiele z tych prac zrobiłam na swój dyplom, który obroniłam kilka miesięcy temu. (...) Z jednej strony prowadzę duży namysł nad pytaniem, czym malarstwo jest samo w sobie. Analizuję wszystkie składniki. W pewnym momencie zaczęłam patrzeć na obraz jako na ciało - zdradza w "Kulturalnej Jedynce".

Przyznaje, że czasem czuje się jak demiurg powołujący do życia "nowe ciała obrazów". Na wystawie znajdują się zarówno prace malowane jak i prace tkaninowe. - Dopiero niedawno skończyłam studia i próbuję odnaleźć się w tym świecie. Jestem wdzięczna, że mogę tu wystawić swoje prace i jestem równie przerażona - zaznacza w rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia.

Co dalej?

W dalszej kolejności zobaczymy prace Ewy Czwartos, Jakuba Matusewicza, Pawła Napierały, Michała Wirtela oraz Piotra Trusika. Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor/autorka otrzyma dodatkową nagrodę 20 000 zł. - To wielka radość dawać szansę wystawienia się w CSW Zamek Ujazdowski. Bardzo się cieszę, że cykl Project Room cieszy się coraz większą popularnością - podsumowuje kuratorka, Krystyna Różańska-Gorgolewska.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki 

Goście: Dagmara Siemińska (rzeczniczka prasowa CSW Zamek Ujazdowski), Kamila Kamińska (artystka), Krystyna Różańska-Gorgolewska (kuratorka "Project Room")

Data emisji: 29.11.2023 r.

Godzina emisji: 23.40

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.