"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej

Data publikacji: 01.12.2023 17:38
Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 17:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, Autor - Leszek Szymański/PAP
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, a w czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji brzmi "zawsze gotowi, zawsze blisko". Żołnierze WOT mogą łączyć patriotyczną powinność i pracę zawodową.
  • Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju, a w czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi.
  • Żołnierze WOT mogą łączyć patriotyczną powinność i pracę zawodową. Służba nie wpłynie negatywnie na pracę zawodową lub prowadzenie działalności gospodarczej. 

Jak znaleźć się w strukturach WOT? 

Generał brygady Krzysztof Stańczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej informuje w "Bezpiecznej Jedynce" o liczebności w WOT i niektórych realizowanych zadaniach i zasadach szkoleń. - Na dziś jest już nas ponad 39 tys. i oceniam, że w tym roku będzie ok. 40 tys. - mówi. - Mam nadzieję, że za dwa lub tezy lata osiągniemy wskaźnik 50 tys. żołnierzy w terytorialnej służbie wojskowej - przyznaje. 

Od początku istnienia formacji organizowane są  tzw. "szesnastki", czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. - Oferujemy fajne, ciekawe szkolenia, gdzie żołnierze chętnie do nas wracają. Mowa tutaj o szkoleniach podstawowych, wyrównawczych, ale również szkoleniach rotacyjnych, które  są kontynuowane przez naszych żołnierzy, współdziałamy z wojskami operacyjnymi i wojskami specjalnymi - przyznaje. 

- Atrakcyjność szkolenia jest dosyć fajna i przyciąga żołnierzy do naszych struktur. Wystarczy przyjść na szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową, która dla każdego jest dumą i naprawdę powodem do radości. W ramach tych szkoleń indywidualnych przez kolejny rok żołnierze dalej się szkolą w ramach swoich specjalności - przekonuje gość Jedynki. 

W WOT można podnosić kwalifikacje 

Pułkownik Łukasz Baranowski odpowiedzialny za współpracę cywilno-wojskową w WOT, zwraca uwagę, że pracownik służący w WOT może podnosić kwalifikacje i poszerzyć umiejętności wykorzystywane w miejscu pracy. - Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w trakcie szkoleń wojskowych nabywają szereg bezcennych, dodatkowych umiejętności, które gwarantują podniesienie jakości edukacji, pracy dla swoich pracodawców - podkreśla. - Pracownik nabywa umiejętności w zakresie odpowiedzialności, trafności, szybkości podejmowania skutecznych decyzji, odporności na stres, planowania i organizacji pracy na wysokim poziomie, dobrej komunikatywności - wylicza. 

Konferencje wojska i pracodawców 

Współpraca wojska i pracodawców jest niezwykle ważna, dlatego zagadnienia związanych ze współpracą poruszane są na specjalnie organizowanych konferencjach. - Od początku tworzenia naszej stołecznej brygady zaangażowaliśmy pracodawców w proces szkolenia ich pracowników. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że pracownicy angażują się u pracodawcy na co dzień, w życiu zawodowym i w służbie ojczyźnie, w naszej brygadzie - mówi w radiowej Jedynce Przemysław Łuszczki, rzecznik prasowy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. - Pokazujemy pracodawcom, jak wygląda szkolenie ich pracowników po naszej stronie, z czym ich pracownicy muszą się zmierzyć np. na pętli taktycznej czy jakie umiejętności nabywają - wyjaśnia gość Jedynki. 

W dalszej części audycji, Piotr Rowicki pracodawca, pracownik i żołnierz WOT opowiada o wpływie służby wojskowej na pracę jako szefa i pracownika.

POSŁUCHAJ

12:35

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Działalność Wojsk Obrony Terytorialnej. (Bezpieczna Jedynka)

 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn 

Goście: gen. bryg. Krzysztof Stańczyk (dowódca WOT), płk. Łukasz Baranowski (odpowiedzialny za współpracę cywilno-wojskową w WOT), Przemysław Łuszczki, (rzecznik prasowy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej), Piotr Rowicki (pracodawca, pracownik i żołnierz WOT)

Data emisji: 1.12.2023 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.