Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - jakie są jego zadania?

Data publikacji: 10.11.2023 17:31
Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 17:33
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jednym z zadań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest przesyłanie Alertów RCB osobom przebywającym na obszarze objętym zagrożeniem
Jednym z zadań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest przesyłanie Alertów RCB osobom przebywającym na obszarze objętym zagrożeniem, Autor - Anna Gawlik/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - jakie są jego zadania? (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

O bezpieczeństwo Polaków dba wiele służb. Większość z nas wie, jakie są zadania policji, straży pożarnej czy ratownictwa medycznego. Od kilku lat otrzymujemy SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. O zadaniach, jakie realizuje instytucja, opowiedzieliśmy w "Bezpiecznej Jedynce".
  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa najbardziej znane jest z przesyłania Alertów RCB. To jednak nie jedyne zadanie tej jednostki.
  • RCB w komunikatach ostrzega między innymi przed trudnymi warunkami pogodowymi. Dotyczy to ekstremalnie wysokiej bądź niskiej temperatury, ale też silnych wiatrów czy gwałtownych ulew i burz.
  • Z komunikatów przekazywanych przez RCB korzystają różne służby, w tym straż pożarna.

Zadania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa to państwowa jednostka budżetowa podległa premierowi, zapewniająca obsługę w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełniąca funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. RCB koordynuje proces zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia koordynuje proces minimalizacji ich skutków. 

Instytucja jest najszerzej znana z ostrzeżeń przesyłanych w ramach Alertu RCB, który funkcjonuje od pięciu lat. - Dzięki niemu mamy możliwość dotarcia do wszystkich obywateli Polski i gości z zagranicy - podkreśla rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Piotr Błaszczyk.

Nie jest to jednak jedyne narzędzie, z którego korzysta Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. - Wspieramy także ochronę infrastruktury krytycznej, szczególnie ważnych dla funkcjonowania kraju - zaznacza Piotr Błaszczyk. - Tworzymy także Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego i raport o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego. Zajmujemy się również edukacją dla bezpieczeństwa i tworzymy analizy i prognozy oraz organizujemy posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - dodaje.


POSŁUCHAJ

14:04

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - jakie są jego zadania? (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

 

Czytaj także:

Jak działa Alert RCB?

- Alert RCB wysyłany jest do wszystkich osób, które przebywają na zagrożonym terenie. Statystycznie najczęściej są to zagrożenia meteorologiczne, ale spektrum wykorzystania tego narzędzia jest bardzo szerokie - mówi rzecznik. - Ostrzegaliśmy o różnych zagrożeniach: poszukiwaniach niebezpiecznych osób, pożarach niebezpiecznych substancji, bardzo złej jakości powietrza czy zaleceniu opuszczenia Ukrainy po rosyjskiej agresji - wymienia gość "Bezpiecznej Jedynki" i zaznacza, że stosowanie alertu zawsze opiera się na dwóch elementach: wskazaniu zagrożenia i jego potencjalnych skutków oraz wskazaniu działań, które można podjąć, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Po podjęciu decyzji o wysłaniu alertu komunikat na ten temat pojawia się w mediach społecznościowych RCB. Tam też znajdziemy wyjaśnienie zjawiska i zalecenia co do działań, jakie powinny podjąć osoby przebywające na zagrożonym obszarze. Ponadto na stronie internetowej Centrum można znaleźć poradniki dotyczące bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. - Mówimy tutaj o wichurach, burzach, ale także wypoczynku nad wodą czy takich zagrożeniach jak smog i czad - tłumaczy rzecznik RCB.

Pogoda ekstremalna, czyli jaka?

Alert RCB ostrzega między innymi przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które mogą zagrażać zdrowiu, życiu albo mieniu. Jaką pogodę możemy tak nazwać? Chociażby upały, czyli sytuację, w której temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Działa to podobnie w drugą stronę. - Nawet delikatna ujemna temperatura, kiedy przebywamy na otwartym terenie, może powodować odmrożenia i dyskomfort. Ale synoptycy wydają ostrzeżenia przed silnym mrozem wówczas, gdy temperatura spada poniżej -25 stopni Celsjusza - tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ekstremalnymi warunkami pogodowymi może być także silny, porywisty wiatr. Może on uszkadzać drzewa i słupy, ale i stwarzać zagrożenie dla kierowców. - Według badań, przy prędkości 74 km/h, kiedy wyjedziemy zza ekranu dźwiękochłonnego albo bariery lasu, taki wiatr boczny może sprawić, że samochód zmieni tor jazdy - przestrzega rozmówca Klaudii Wasiek.

Alert RCB a praca służb

Z komunikatów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa korzystają również służby, w tym straż pożarna. Jak wyjaśnia brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, przypadku trzeciego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego komendy mają obowiązek zwiększenia obsady osobowej. - Dzięki tym ostrzeżeniom i prognozom z IMGW, Komenda Główna PSP rozsyła te informacje do komend wojewódzkich i powiatowych, a także do gmin i centrów zarządzania kryzysowego - tłumaczy rzecznik.

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek

Goście: Piotr Błaszczyk (rzecznik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa), Grzegorz Walijewski (rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej), brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej)

Data emisji: 10.11.2023 r. 

Godzina emisji: 17.10

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.