Trening na zimę. Jak przygotować się do jazdy na stoku?

Data publikacji: 02.12.2023 14:31
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 15:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zanim rozpoczniemy jazdę na nartach czy snowboardzie, powinniśmy przygotować nasze ciało do zimowego szaleństwa
Zanim rozpoczniemy jazdę na nartach czy snowboardzie, powinniśmy przygotować nasze ciało do zimowego szaleństwa, Autor - Difught/Shutterstock
Osoby wybierające się na stok narciarski często zapominają, że najpierw trzeba zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Przygotowania powinno się rozpocząć przynajmniej kilka tygodni przed zapięciem nart lub deski, aby zwiększyć komfort jazdy. Co więcej, taka rozgrzewka dobrze zrobi też tym, którzy na nartach nie jeżdżą, ale planują na przykład pochodzić po górach.
  • Jazdę na stoku powinien poprzedzić odpowiednio długi trening, który przygotuje nasze ciało do wysiłku.
  • Piotr Galus radzi, aby w trakcie ćwiczeń skupić się na wzmocnieniu centrum naszego ciała, m.in. pleców i klatki piersiowej.

Od czego zacząć zimowe szaleństwo na stoku? Od wyprawy na siłownię, radzi Piotr Galus. Trener i jeden z prowadzących "Gimnastyki porannej" w Programie 1 podkreśla także, że aktywność fizyczna powinna nam towarzyszyć przez cały rok. - Jeżeli ktoś chciałby od teraz przygotowywać się do jazdy na nartach to myślę, że bezpiecznie będzie wybrać się na te narty dopiero w połowie stycznia - ocenia rozmówca Patryka Michalskiego.

Na co zwrócić uwagę w ramach przygotowań? - Powinniśmy na początku sprawdzić swoją wytrzymałość, wydolność i generalnie kondycję. Poszedłbym po prostu na bieżnię albo zajęcia rowerowe aby zobaczyć, na co stać moje serducho - radzi Piotr Galus. - Ważne jest, aby skupić się na sprawdzaniu naszego centrum. Jeżeli będziemy wzmacniać brzuch, plecy, klatkę piersiową, obręcz barkową, czyli ten rdzeń do którego są przyczepione głowa, ręce i nogi, to będziemy mieli większą świadomość jazdy i tego, co dzieje się na stoku - podpowiada ekspert.

Czytaj także:

Ćwiczenia dla narciarzy i snowboardzistów

Jednym z podstawowych ćwiczeń, które wzmocnią rdzeń naszego ciała, jest klasyczna deska. Aby ją wykonać, należy położyć się na brzuchu i oprzeć łokciami o podłogę na wysokości ramion. Następnie, opierając się palcami stóp o podłogę, napinamy brzuch i podnosimy ciało. Jak jednak zaznacza Piotr Galus, podczas wykonywania ćwiczenia nasz kręgosłup nie może mieć żadnych nienaturalnych krzywizn. - Nie zadzieramy głowy, patrzymy się w podłogę i swoje palce - przypomina trener.

W ramach treningu możemy wykonać kilkanaście innych wersji deski. To chociażby tak zwana wspinaczka, czyli naprzemienne przyciąganie kolan pod brzuch. Można ją wykonywać w różnym tempie, jednak istotne jest utrzymywanie prawidłowego rytmu oddychania.

Co w sytuacji, kiedy chcemy wzmocnić nogi? Rozwiązaniem będą m.in. przysiady z obciążeniem; Piotr Galus zaleca ponadto wykonywanie wykroków. - wykrok, czyli przysiad na jedną nogę, będzie wymagał od nas również równowagi. Kiedy jesteśmy już przy równowadze, najzwyklejsza jaskółka jest świetnym ćwiczeniem, które wzmocni nasz pośladek i tył nogi - wyjaśnia ekspert.


POSŁUCHAJ

05:28

Przed wyruszeniem na stok: jak przygotować się do jazdy na nartach i snowboardzie? (Wolna sobota z Jedynką)

 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Data emisji: 2.12.2023 r.

Godzina emisji: 8.20

qch

Więcej Świata
Więcej Świata
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.