Znani w Polsce i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od kulis

Data publikacji: 03.12.2023 16:25
Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jarosław Świątek, Monika Cegiełkowska, Mateusz Burkowski z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" byli gośćmi Zbigniewa Krajewskiego w "Czasie pogody"
Jarosław Świątek, Monika Cegiełkowska, Mateusz Burkowski z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" byli gośćmi Zbigniewa Krajewskiego w "Czasie pogody", Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
- Jest nas cała masa. Artystów jest 130, natomiast jest również całe zaplecze techniczne i osoby w kadrach czy księgowości. Cała instytucja zespołu to ponad 300 osób - opowiada Jarosław Świątek, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Przedstawiciele kapeli odwiedzili studio "Czasu pogody" i opowiedzieli między innymi o pozascenicznej działalności grupy.
  • W audycji "Czas pogody" gościliśmy członków Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
  • Zespół obchodzi w tym roku 70-lecie działalności. W audycji jego przedstawiciele opowiedzieli między innymi o tym, jak wygląda życie "Śląska" poza sceną.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych. Został założony 1 lipca 1953 roku, jego siedziba mieści się w oddalonym o ok. 50 kilometrów od Katowic pałacu w Koszęcinie. To drugi - po "Mazowszu" - państwowy zespół o takim charakterze w Polsce. Początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Obecnie w jego repertuarze znajdują się pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna.

W skład "Śląska" wchodzi ponad 300 osób, z czego 130 jest odpowiedzialna za część artystyczną. Poza sceną na rzecz zespołu pracują także osoby odpowiedzialne chociażby za uczesanie artystów i przygotowanie ubrań do koncertów. - Dzięki nim jesteśmy zadbani. To są wspaniałe osoby, których nie widać na scenie, ale dzięki nim wyglądamy pięknie i dobrze się prezentujemy - opowiada tańcząca w zespole Monika Cegiełkowska.

Źródło: YouTube Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Czytaj także:

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" - 70 lat historii

Od siedmiu dekad zespół regularnie występuje w Polsce i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody. Pamiątki związane z działalnością "Śląska" są zebrane w koszęcińskim pałacu. - Mamy izbę pamięci, w której przechowujemy wszystkie pamiątki związane z wyjazdami zagranicznymi, ale też te, które otrzymujemy od osób w miejscowościach, gdzie jesteśmy na koncertach. Mamy tam też nasze nagrody czy niektóre z mebli i prywatnych rzeczy, których używał prof. Hadyna - wyjaśnia Jarosław Świątek.

A jak "Śląsk" brzmi współcześnie? To między innymi potężnie brzmiący chór, w którego skład wchodzi między innymi Mateusz Burkowski. - Przed każdym koncertem mamy rozśpiewanie. Dbamy też o higienę śpiewu i gardła oraz cały czas w zespole mamy lekcje, w których ćwiczymy swój śpiew i doskonalimy się w tym. Jest to zawsze zdrowo przygotowane do koncertów - mówi śpiewak.


POSŁUCHAJ

19:27

Znani w Polsce i za granicą. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" od kulis (Czas pogody/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Jarosław Świątek, Monika Cegiełkowska, Mateusz Burkowski (Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk")

Data emisji: 3.12.2023 

Godzina emisji: 10.20

qch/gs

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.