"By wszystkie dni były niezapomniane". Janusz Kukuła o Teatrze Polskiego Radia i swojej biografii

Data publikacji: 02.01.2024 16:40
Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 18:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Janusz Kukuła i Paweł Sztompke w studiu radiowej Jedynki
Janusz Kukuła i Paweł Sztompke w studiu radiowej Jedynki , Autor - Maciej Serzysko/PR
Od młodości fascynował się literaturą piękną, zwłaszcza poezją. O swojej drodze zawodowej, pracy w Teatrze Polskiego Radia opowiada w wydanej w ubiegłym roku biografii "Ja to ktoś inny". W radiowej Jedynce gościliśmy Janusza Kukułę, dyrektora Teatru Polskiego Radia. 
  • Janusz Kukuła jest autorem adaptacji dzieł literackich dla radia oraz reżyserem ponad 1500 słuchowisk radiowych. 
  • W biografii "Ja to ktoś inny" opowiada o swojej drodze życiowej, działalności w Polskim Radiu. Zdradza sekrety współpracy z plejadą wybitnych aktorów oraz z innymi współtwórcami słuchowisk radiowych. 
  • Trwają prace nad cyklem słuchowisk z okazji setnego jubileuszu powstania Teatru Polskiego Radia. 

Jak czytamy w opisie wydawniczym, Janusz Kukuła w tomie "Ja to ktoś inny" wspomina swoją drogę życiową, towarzyszące mu od młodości zafascynowanie literaturą piękną, a szczególnie poezją.  

- Są słowa klucze, są słowa wytrychy, są słowa zamki, są słowa drzwi, okna, do wyboru, do koloru. Dla mnie takim słowem kluczem otwierającym ten rok jest słowo "niezapomniany" i życzę wszystkim niezapomnianych dni tego roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Ważne są marzenia, dopóki marzymy, to jest nadzieja, że będziemy mieli co wspominać, a między marzeniami, a wspomnieniami rozpięte jest życie każdego człowieka - przyznaje. 

- Marzenia to jest oczekiwanie, a dopóki na coś, na kogoś czekamy, nie jesteśmy samotni, nigdy się nie poddajemy. Prawdziwy dramat nasz wewnętrzny, zaczyna się wtedy, kiedy przestajemy czekać - dodaje gość Pawła Sztompke. 



Cykl słuchowisk na 100-lecie Teatru Polskiego Radia 

Teatr Polskiego Radia ma 98 lat. Działalność rozpoczął 29 listopada 1925 roku, nadając słuchowisko "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna. W 1926 roku zaczęły też powstawać słuchowiska oryginalne, pisane z myślą o realizacji radiowej. Pierwsze - zatytułowane "Pogrzeb Kiejstuta" napisał Witold Hulewicz, kierownik programowy Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia. To Hulewiczowi Teatr Polskiego Radia zawdzięcza rozpropagowanie, używanego do dziś, określenia "teatr wyobraźni". 

- Nasi genialni poprzednicy od razu zrozumieli, że radio to jest cudowne miejsce dla sztuki. Artyści pojawili się natychmiast, powstawały kolejne rozgłośnie Polskiego Radia. Takim wielkim ośrodkiem kulturalnym była rozgłośnia w Wilnie, gdzie pracował Witold Hulewicz i zaczynał pracę jeden pan - Zbigniew Kopalko - opowiada Janusz Kukuła. 

- Witold Hulewicz i Tadeusz Byrski to legendarne postaci Polskiego Radia, teatru w radiu i chciałem z okazji setnej rocznicy rozpocząć cykl, przypomnieć te wielkie postaci sztuki radiowej. Nagraliśmy już słuchowisko o Jerzym Krzysztoniu, wielkim pisarzu - dodaje. 

POSŁUCHAJ

16:27

Gościem "Muzycznej Jedynki" był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru PR

 

Czytaj również:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia) 

Data emisji: 2.01.2024

Godzina emisji: 13.28

ans/pj

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.