Koniec ze sprzedażą napojów energetycznych nieletnim. "Problem był spory"

Data publikacji: 03.01.2024 10:17
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 10:51
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od 1 stycznia obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim
Od 1 stycznia obowiązuje zakaz sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim, Autor - PAP/Małgorzata Sawoch
1 stycznia w życie wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych tzw. energetyków nieletnim. Decyzja jest uzasadniana negatywnym wpływem tego rodzaju napojów na zdrowie najmłodszych.
  • 1 stycznia w życie wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych tzw. energetyków nieletnim.
  • Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - PIB wynika, że przed wprowadzeniem zakazu napoje energetyczne pił w Polsce co trzeci nastolatek.
  • Decyzja o wprowadzeniu zakazu jest uzasadniana negatywnym wpływem napojów energetycznych na zdrowie najmłodszych.

Od 1 stycznia 2024 roku zakazana jest sprzedaż napojów energetycznych - zdefiniowanych jako napój będący środkiem spożywczym, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie - dzieciom i młodzieży do 18. roku życia.

Zgodnie z odpowiednią ustawą, tego rodzaju napojów nie można także oferować na terenie szkół i innych placówek oświatowych. Nie mogą się one znajdować również w automatach z żywnością.

Za złamanie zakazu sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży grozi kara grzywny do 2 tys. zł. Sprzedawcy, w przypadku wątpliwości co do pełnoletności, mogą żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego. 

Ustawa nakłada też na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści "napój energetyzujący" lub "napój energetyczny".

Pojawiają się sygnały, że część producentów, by nie stracić na zakazie, usunęła ze swoich produktów kofeinę i taurynę, i wciąż sprzedaje je w starej szacie graficznej.

Lecą na energetykach

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - PIB wynika, że przed wprowadzeniem zakazu napoje energetyczne pił w Polsce co trzeci nastolatek. Pierwsze doświadczenia z tego typu napojami miały nawet kilkulatki.

Czytaj także:



Jak podkreślają uczniowie, z którymi rozmawiał reporter radiowej Jedynki, bardzo dużo młodych sięga po napoje energetyczne. Niektórzy wypijają po kilka sztuk dziennie.

Jeden z rozmówców trzymał nawet puszkę w ręku. Przyznał, że nie spał w nocy i liczy, że kofeina zawarta w napoju postawi go na nogi. - Nie widzę innego sposobu. Kawy nie lubię - zaznaczył chłopak. Dodał, że nie planuje łamać prawa, a energetyk kupiła mu osoba dorosła.

- Niedawno miałam taką sytuację, że do klasy weszła uczennica z energetykiem w ręku. Ja ją poprosiłam, by zostawiła puszkę za drzwiami. Ona, z rozpaczą w głosie, zapytała, czy to jest konieczne, bo ona potrzebuje się napić. Gdy ją zapytałam, czy coś dziś jadła, a była to godzina 12, odpowiedziała, że nie. Leciała na tym napoju - opowiedziała Lidia Nogowska z Zespołu Szkół nr 1 w Puławach. - Bardzo dobrze, że zostały wprowadzone regulacje prawne - oceniła.


Czytaj także:


Szymon Kotowski, psycholog, stwierdził, że choć, jak wiadomo, zakazany owoc smakuje najlepiej, to zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim to dobry krok. - Kiedy lata temu tego rodzaju napoje wchodziły na rynek, to były takie puszki o pojemności ok. 200 ml. Dzisiaj możemy je kupić w butelkach o pojemności 1 l - wskazał.

Agnieszka Lewandowska, która pracuje w sklepie spożywczym znajdującym się nieopodal szkoły, powiedziała, że młodzież ma świadomość, że zasady się zmieniły i teraz każdy, kto chce kupić energetyka od razu pokazuje, że ma dowód osobisty.


POSŁUCHAJ

03:39

Koniec ze sprzedażą napojów energetycznych nieletnim. "Problem był spory" (Ekspres Jedynki)

 



Prowadziła: Karolina Rożej

Autor materiału: 

Data emisji: 2.01.2024

Godzina emisji: 15.15

Jedynka/IAR/kk/mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.