Uzależnione dzieci
Spożywanie słodkich, pobudzających napojów powoduje szereg negatywnych skutków w młodym organizmie. Jak mówi psycholog Czesław Michalczyk, jednym z nich jest uzależnienie.
- Fizjologia mózgu dziecka jest zupełnie inna niż fizjologia układu nerwowego człowieka dorosłego. Dlatego dzieci dużo szybciej uzależniają się właśnie od przyjemności, która związana jest ze słodkim napojem - wyjaśnia.
Uzależnienia to niejedyny problem, bo w wyniku spożywania zbyt dużej ilości cukru może pojawić się nadwaga. - Potem rysuje się już takie błędne koło - ktoś ma nadwagę, unika aktywności, dalej jest w tym ciągu cukrowym i to się pogłębia. Wpływa to na zaburzenie w układzie nerwowym nie tylko poprzez uzależnienie, ale uniemożliwia prawidłowy, normalny rozwój - mówi Czesław Michalczyk.
Dobry przykład
Zdrowe nawyki powinniśmy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat. - Pokazać, które napoje możemy wybierać, które są zdrowe, które wnoszą coś do jego diety, do tego, żeby było smacznie, zdrowo i żeby właśnie tak, o czym mówiliśmy na początku, żeby nawadniać organizm - mówi Magdalena Góralczyk z NFZ.
Warto pamiętać też, by dawać dzieciom dobry przykład. - Jeżeli ojciec czy matka, którzy dużo pracują, piją energetyk, to dla dziecka jest to jasne, że jeżeli ono ma klasówkę czy jakiś ważny egzamin, do którego się uczy przez całą noc, no to rzeczywiście, kolokwialnie mówiąc, leci na tych energetykach - zauważa Czesław Michalczyk. - Dzieci powinny być jak najpóźniej zapoznany z tym, co jest słodkie - zaznacza.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzili: Daniel Wydrych i Paweł Zieliński
Materiał: Aleksandra Matuszewska
Data emisji: 19.07.2023
Godzina emisji: 7.44
mgc