Albert Camus zginął 64. lata temu. "Pisarz niewielkiej liczby słów"

Data publikacji: 05.01.2024 13:57
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 13:59
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Albert Camus zginął 4 stycznia 1960 roku
Albert Camus zginął 4 stycznia 1960 roku, Autor - PAP/Photoshot
Albert Camus to twórca, który wywarł niebagatelny wpływ na europejską i światową literaturę. Pisarz, dramaturg, filozof, eseista, reżyser i publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1957 roku. Zginął tragicznie, 4 stycznia 1960, w wypadku samochodowym. 

Kim był Albert Camus?

Albert Camus w swoim dorobku ma takie dzieła jak "Obcy", "Dżuma" czy "Upadek". Pisał również niezwykle celne eseje filozoficzne. W roku 1957 został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Zginął podczas podróży do Paryża. - W teczce, którą znaleziono przy nim w dniu tragicznej śmierci znajdował się niedokończony zarys powieści "Pierwszy człowiek" - przypomina Jakub Domoradzki. Książkę wydano pośmiertnie.


POSŁUCHAJ

09:54

Albert Camus zginął 64. lata temu. "Pisarz niewielkiej liczby słów" (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

O czym jest "Pierwszy człowiek"?

Camus wychowywał się w biednej rodzinie żyjącej na przedmieściach stolicy Algierii. Jego ojciec zmarł podczas I wojny światowej, a matka była niepiśmienna. Jak podkreśla prowadzący audycję, właśnie to szczególnie mocno wybrzmiewa w autobiograficznym dziele "Pierwszy człowiek". - Czytając tę książkę z rodzajem rozbawienia patrzyłem na to jak wielki pisarz podkreśla ubóstwo słów, którymi dysponowała matka - mówił prof. Jerzy Niecikowski. 

Albert Camus. "Pisarz niewielkiej liczby słów". 

Filozof dodawał, że na tekstach Alberta Camusa uczy się francuskiego na poziomie elementarnym. - To jest ten pisarz naprawdę niewielkiej liczby słów. To pisarz słów skądinąd bardzo wysilonych. U niego słowo jest jak kamień, z każdym ma kłopoty i stąd tworzy się ta stylistyka. Języka bardzo prostego, a zarazem bardzo precyzyjnego i wyrazistego w swojej prostocie - analizował prof. Niecikowski. 

Jak Albert Camus postrzegał bibliotekę?

W jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia prof. Tomasz Miłkowski zwracał uwagę na niesłychaną fascynację światem książki u Camusa. - W powieści "Pierwszy człowiek" jest ważny fragment, gdzie autor opowiada o swoich wizytach w bibliotece. To jest świat raju, świat wspaniały. Świat, w którym książki pachną, okładki mówią, słowa szeleszczą, mają najrozmaitsze barwy - wyliczał. 

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadził: Jakub Domoradzki

Data emisji: 5.01.2024

Godzina emisji: 23.48

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.