Przeboje wiecznie żywe. Co sprawia, że utwór jest ponadczasowy?

Data publikacji: 08.01.2024 13:16
Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 15:18
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ponadczasowe przeboje Agnieszki Osieckiej na koncercie z cyklu "To, co najpiękniejsze" (2021 r.)
Ponadczasowe przeboje Agnieszki Osieckiej na koncercie z cyklu "To, co najpiękniejsze" (2021 r.), Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Niektóre piosenki mimo upływu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nazywamy je evergreenami; często sięgają po nie różni wykonawcy, także z kolejnych pokoleń. Do tej kategorii zaliczamy utwory, które przetrwały próbę czasu i mają co najmniej 20 lat; jakie współczesne przeboje mają szansę zyskać w przyszłości to miano? I co sprawia, że chętnie wracamy do pewnych piosenek?
  • Jakich polskich artystów możemy określać ikonami muzyki? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista?
  • Których współczesnych wykonawców będziemy słuchać w przyszłości? Swoje typy zaprezentowała Ula Kaczyńska.
  • - Artyści rzadko są w stanie przewidzieć, czy dany utwór stanie się przebojem - wyjaśnia Marcin Kusy.

Ikony polskiej muzyki, czyli...?

- To zależy - mówi pytany o to, kto jest królową polskiej piosenki, dr Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - instytucji przybliżającej historię kultowego festiwalu, ale i gwiazd polskiej muzyki. To z konkursem w Opolu kojarzą się m.in. Maryla Rodowicz. - Tych wybitnych wokalistek było wiele. Niektóre miały krótszą karierę, niektóre po prostu odeszły, a karierę niektórych przerwał los; na przykład Anny Jantar. W moich badaniach do pracy doktorskiej okazało się, że Anna Jantar jest ikoną festiwalu w Opolu. Tych ikon jest wiele; musimy pamiętać o Ewie Demarczyk i Korze, którą ludzie uwielbiają. To zależy też od tego, jakie piosenki i jakich wykonawców kochamy - wymienia gość "Czterech pór roku".

Rozmówca Daniela Wydrycha zwraca też uwagę, że popularność danego utworu i artysty zależy od wielu czynników - takich jak miejsce zamieszkania i dom, w jakim wychował się słuchacz. Widać to na przykład po zagranicznych gościach odwiedzających Muzeum Polskiej Piosenki. Ci zza naszej wschodniej granicy na przykład w pierwszej kolejności sięgają po dzieła Anny German. - Staramy się pokazać różnorodność polskiej piosenki. Zazwyczaj zadajemy pytanie "jaką muzykę lubisz". Wiadomo, że kogoś, kto kocha rock and rolla, może nie zainteresować piosenka poetycka - opowiada dr Jarosław Wasik.


POSŁUCHAJ

09:58

Dr Jarosław Wasik o evergreenach i ikonach polskiej muzyki (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Współczesne przeboje - które mogą stać się evergreenami?

Zgodnie z definicją evergreenem można nazwać utwór, który przejdzie próbę czasu i liczy sobie co najmniej 20 lat. Można więc zacząć typować, którzy artyści stworzą obecnie przeboje aspirujące do tego grona. Dr Jarosław Wasik wskazuje na Katarzynę Nosowską i Mroza.

Łukasz Mróz, bo tak nazywa się Mrozu, jest także faworytem Uli Kaczyńskiej. Dziennikarka wskazuje, że historia artysty to gotowy materiał na scenariusz filmowy. - Oto pojawia się utalentowany chłopak, nagrywa hit o milionach monet i staje się bożyszczem nastolatek. Ale zamiast odcinać kupony od sławy, idzie dalej: eksperymentuje z alternatywnymi brzmieniami, sięga do bluesowych korzeni, muzycznie dojrzewa i wraca na scenę już jako artysta kompletny - wyjaśnia Ula Kaczyńska.

Źródło: Mrozu/YouTube

Bardzo możliwe, że w przyszłości niezmiennie popularna będzie Taylor Swift. Artystka regularnie bije rekordy, w tym te ustanowione przez samego Elvisa Presleya. - Jej płyty aż 68 tygodni spędziły na pierwszym miejscu listy Billboardu, czyli zestawienia najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w USA. Płyty "króla rock and rolla" utrzymywały się łącznie przez 67 tygodni - opowiada Ula Kaczyńska.


Źródło: Taylor Swift/YouTube

- Każdy krążek Taylor Swift cieszy się zainteresowaniem, ale jej najnowsza płyta, "Midnights", wydana w październiku 2022 roku, wywołała nieprawdopodobne poruszenie - wyjaśnia dziennikarka i przypomina, że Swift również niedawno otrzymała tytuł Człowieka Roku magazynu "Time".


POSŁUCHAJ

05:21

Kogo będziemy słuchać za kilkadziesiąt lat? Przewiduje Ula Kaczyńska (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Czytaj także:

Co sprawia, że piosenka jest dobra?

Zdaniem Marcina Kusego, dyrektora Programu 1 Polskiego Radia, o sukcesie utworu decydują przede wszystkim słuchacze. Prowadzący między innymi "Muzycznej Jedynki" i "Tu jest muzyka" podkreśla, że artyści rzadko są w stanie przewidzieć, czy dany utwór stanie się przebojem. - Pamiętam, jak Grabaż (Krzysztof "Grabaż" Grabowski - red.) opowiadał mi o "Dzień dobry, kocham Cię", że podświadomie czuł, że wyszedł im hit - opowiada Marcin Kusy.

Źródło: S.P. RECORDS/YouTube

- Oczywiście decyduje o tym tak zwany zaśpiew muzyczny, chwytliwy tekst i tak dalej. Ale ja jestem zwolennikiem prostej melodii, która ujmuje i właściwie bardzo szybko potrafimy ją zanucić. Niejednokrotnie mówiłem, że wzorem takiego mojego zagranicznego przeboju jest "Kokomo" zespołu The Beach Boys. Nie jest przypadkiem, że Beatlesi także zawojowali scenę muzyczną; tych piosenek łatwych, lekkich, przyjemnych mieli na początku bardzo dużo - wymienia dyrektor-redaktor naczelny radiowej Jedynki.


POSŁUCHAJ

06:15

Zmieniający się gust i przepis na przebój. Opowiada Marcin Kusy (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Goście: dr Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu), Ula KaczyńskaMarcin Kusy

Data emisji: 8.01.2024 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

qch

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.