"Ta wojna już trochę się rozlała". Ekspert o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Data publikacji: 08.01.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 19:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trwa konflikt Izraela na Bliskim Wschodzie
Trwa konflikt Izraela na Bliskim Wschodzie, Autor - PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Od kilku miesięcy trwa konflikt Izraela z Hamasem. Czy dojdzie również do wojny z Hezbollahem w Libanie? - Blinken i administracja amerykańska chcą tego uniknąć, bo to oznaczałoby konieczność większego zaangażowania Amerykanów na Bliskim Wschodzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  • Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w Katarze powiedział, że Stany Zjednoczone chcą zapobiegać powstaniu nowych linii frontu na Bliskim Wschodzie.
  • Amerykanie koncentrują się na Bliskim Wschodzie już nie tylko na konflikcie Izraela i Palestyny?
  • Czy Antony Blinken w ten sposób nawiązywał do działań dotyczących stabilności całego regionu?

- Tak. Blinken powiedział, że nie chce, aby wojna rozprzestrzeniła się. Jednak ona w pewnym sensie już to zrobiła, tzn. istnieje linia frontu w okolicach Jemenu, ponieważ religijna grupa etniczna, która w tej chwili kontroluje większość terytorium Jemenu, próbuje atakować statki płynące do Izraela albo związane z Izraelem czy sojusznikami - tłumaczy dr Patrycja Sasnal.

Ekspert dodaje: - Jest front w Syrii, gdzie propalestyńskie i antyizraelskie nastroje przekładają się również na ataki na Amerykanów (…). To samo w Iraku. Dlatego ta wojna już trochę się rozlała.


POSŁUCHAJ

33:44

"Ta wojna już trochę się rozlała". Ekspert o konflikcie Izraela na Bliskim Wschodzie (Jedynka/Więcej świata)


Powstanie drugi front?

Dr Patrycja Sasnal wyjaśnia, że "teraz chodzi o to, żeby nie powstał drugi front dla samego Izraela, czyli na północy kraju, z Libanem i z Hezbollahem". - Izrael, mimo niewielkiej wielkości, jest potężnym państwem pod względem militarnym i z pewnością doprowadziłoby to do ogromnych strat dla samego Hezbollahu, ale również dla Izraela. Część establishmentu bezpieczeństwa w Izraelu sądzi, że ich kraj nie jest w stanie prowadzić wojny na dwóch frontach, czyli zarówno w Gazie z Hamasem, jak i na północy z Hezbollahem w Libanie - opisuje.

- Część analityków izraelskich sądzi jednak, że Izrael jest w stanie i za jednym zamachem powinien rozprawić się z Hamasem i Hezbollahem. Blinken i administracja amerykańska chcą tego uniknąć, bo to oznaczałoby konieczność większego zaangażowania Amerykanów na Bliskim Wschodzie. Przed wyborami prezydenckimi nikt tego nie chce - zauważa.

Poza tym w audycji:

- Stany Zjednoczone sprzeciwiają się przymusowym wysiedleniom Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Zapewniał o tym podczas swojej wizyty na Bliskim Wschodzie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Szef amerykańskiej dyplomacji przed podróżą do Izraela odwiedził już Turcję, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jordanię. O szczegółach wizyty Magdalena Skajewska.

- Mianowana przez ONZ koordynatorka do spraw pomocy humanitarnej w Strefie Gazy rozpoczyna swoją pracę. Na tę funkcję powołał ją sekretarz generalny organizacji Antonio Gutteres. Sigrid Kaag wcześniej pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w holenderskim rządzie. Gość: Ireneusz Krause, wicedyrektor Caritas Polska.

- Wizytę w Polsce rozpoczęła liderka białoruskiej opozycji, stojąca na czele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłana Cichanouska. Materiał Tomasza Zielenkiewicza.

- Czy Zachód zamierza wesprzeć Ukrainę dostawami broni służącej nie tylko do obrony własnego terytorium? Rośnie presja na kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by dostarczył Ukrainie np. pociski manewrujące Taurus. Gość: Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Mija 700 lat od śmierci weneckiego kupca i podróżnika Marco Polo. Zapisał się w historii, gdy wraz z ojcem i stryjem dotarł do Chin, przemierzając jedwabny szlak. Był on jednym z pierwszych przedstawicieli Zachodu, który dotarł do Państwa Środka. Korespondencja Piotra Kowalczuka.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Patrycja Sasnal (PISM), Ireneusz Krause (wicedyrektor Caritas Polska), Justyna Gotkowska (wicedyrektor OSW)

Data emisji: 8.01.2023 

Godzina emisji: 17.18

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.