Jeśli nie wygram wyborów, ten kraj będzie skończony - powiedział Donald Trump podczas przemówienia po wygranej w republikańskich prawyborach w New Hampshire. Były prezydent nazwał też swoją rywalkę Nikki Haley oszustką i zasugerował, że zemści się na niej za to, że nie wycofała się z dalszego wyścigu o nominację Partii Republikańskiej.
Jak zwrócił uwagę w audycji "Więcej świata" dr Maciej Turek, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, widać różnicę między przemówieniami Trumpa po ogłoszeniu wyników prawyborów w Iowa i w New Hampshire.
W tym pierwszym przypadku dziękował swoim kontrkandydatom. W New Hampshire można było zauważyć, że był wyraźnie zirytowany. - Wygląda na to, że Trump chciałby temat nominacji jak najszybciej rozstrzygnąć (...). Niedziwne, jego czekają procesy sądowe - wskazał.
Tymczasem Haley czeka niedługo ważny sprawdzian - prawybory w Karolinie Południowej, w której była gubernatorem. - Wszystko wskazuje na to, że jeśli tam przegra, to przegra prawybory. Jeśli tam nie wygra, to trudno, by gdzieś indziej miało to miejsce - powiedział dr Turek.
Gość: dr Maciej Turek, amerykanista, Uniwersytet Jagielloński.
Relacja: Jan Pachlowski (USA).
Poza tym w audycji:
We wtorek turecki parlament ratyfikował zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Jedynym krajem członkowskim, który tego jeszcze nie zrobił, są Węgry.
W środę premier Węgier Viktor Orban poinformował, że w rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem przekazał poparcie Budapesztu dla przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Szwedzki wniosek czeka na rozpatrzenie w węgierskim parlamencie od lata 2022 roku. Przedstawiciele rządu w Budapeszcie twierdzą, że część posłów rządzącej koalicji Fidesz-KDNP ma wątpliwości w związku z krytykowaniem przez szwedzkich polityków stanu węgierskiej demokracji.
Gość: Jacek Tarociński, Ośrodek Studiów Wschodnich.
Relacja: Piotr Piętka (Wegry).
Czytaj także:
W przypadku wejścia w życie przepisów o amnestii dla separatystów z Katalonii władze tego regionu Hiszpanii będą zabiegać o zgodę Madrytu na organizację referendum niepodległościowego - powiedział szef rządu Katalonii Pere Aragones.
Zorganizowane w 2017 roku bez zgody Madrytu referendum niepodległościowe w Katalonii doprowadziło do poważnego konfliktu pomiędzy władzami tego regionu a rządem Hiszpanii Mariano Rajoya. Jego gabinet tymczasowo zawiesił katalońską autonomię, a także uruchomił procedury służące ujęciu i ukaraniu organizatorów plebiscytu.
Gość: Maciej Pawłowski, Instytut Nowej Europy.
Czytaj także:
Kamerun rozpoczyna kampanię szczepień przeciwko malarii. To pierwszy tak kompleksowy program tego rodzaju na świecie prowadzony na terenie całego kraju. Szczepienie jest darmowe dla wszystkich dzieci poniżej szóstego miesiąca życia.
Malaria co roku zabija w Afryce ok. 600 tys. osób, z czego ponad 80 proc. stanowią dzieci poniżej piątego roku życia.
Relacja: Michał Strzałkowski.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: dr Maciej Turek (amerykanista, Uniwersytet Jagielloński), Jacek Tarociński (Ośrodek Studiów Wschodnich), Maciej Pawłowski (Instytut Nowej Europy)
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 17.18
Jedynka/IAR/PAP/kk
kor-wm