"Bizantyjska nostalgia". Polsko-ukraiński dialog w CSW Zamek Ujazdowski

Data publikacji: 31.01.2024 11:10
Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 11:19
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Bizantyjska nostalgia". Na wystawie można zobaczyć m.in. dzieło Kostiantyna Zorkina
"Bizantyjska nostalgia". Na wystawie można zobaczyć m.in. dzieło Kostiantyna Zorkina, Autor - mat. prasowe/CSW Zamek Ujazdowski
"Bizantyjska nostalgia" – w taki poetycki sposób Tadeusz Kantor określił intencje twórczości Jerzego Nowosielskiego, którego stulecie urodzin niedawno obchodziliśmy. Twórczość ta stała się punktem wyjścia poszukiwań, które doprowadziły do powstania najnowszej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 
  • "Bizantyjska nostalgia" to tytuł wystawy, której fundamentem są poszukiwania wspólnych korzeni dla sztuki polskiej i ukraińskiej. 
  • Przewodnikiem, swoistym moderatorem "dyskusji", jest Jerzy Nowosielski.
  • Malarstwo tego artysty do dziś fascynuje współistnieniem dwóch wymiarów – sacrum i profanum, duchowości i cielesności, mistyki i racjonalności, pragnienia absolutu i intensywnych doznań erotycznych. 

Czym jest wystawa "Bizantyjska nostalgia"?

"Bizantyjska nostalgia" to tytuł najnowszej wystawy, którą oglądać można w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej ideą jest poszukiwanie podobieństw między sztuką polską i ukraińską oraz znalezienie ich wspólnych źródeł w kulturze. - To kontynuacja wystawy, którą organizowaliśmy dwa lata temu, a która nosiła nazwę "Ukraina pod innym niebem" - zwraca uwagę dr Piotr Bernatowicz. 

POSŁUCHAJ

09:48

"Bizantyjska nostalgia". Polsko-ukraiński dialog w CSW Zamku Ujazdowskim (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Polsko-ukraiński dialog w sztuce 

W rozmowie z Jakubem Domoradzkim wyjaśnia, że najnowsza ekspozycja jest pewnego rodzaju rozmową między artystami polskimi i ukraińskimi reprezentującymi wiele pokoleń, prowadzoną na tematy ważne. - Jerzy Nowosielski jest takim moderatorem tego dialogu, przewodnikiem. Ten równorzędny dialog pozwala też poznać siebie nawzajem, swoją kulturę, swoje tradycje - wylicza dyrektor CSW Zamek Ujazdowski. 

Co interesujące, artyści często operują podobnymi formami artystycznymi, ale jednocześnie w takim zestawieniu kultura prawosławna nadaje im inny charakter i wydźwięk. - To wystawa dla szerszego grona, nie tylko miłośników sztuki, nie tylko miłośników Nowosielskiego, który jest patronem pewnego rodzaju myślenia. Myślenia o dziele sztuki jako o przedmiocie kontemplacji, a nie tylko komentarzu do rzeczywistości - analizuje gość "Kulturalnej Jedynki".

Fb/CSW Zamek Ujazdowski

--- 

Kuratorką jest Viktoria Burlaka, ukraińska historyczka sztuki, która w roku 2022 rozpoczęła pracę w CSW Zamek Ujazdowski. - Ta wystawa jest dla mnie szczególna, ponieważ łączy klasyków i artystów współczesnych. (...) Widzę i pokazuję, że tak naprawdę jesteśmy podobni do siebie, że w zbliżony sposób w metafizycznych przeżyciach wyrażamy odbiór rzeczywistości - mówiła podczas wernisażu.

Wystawa potrwa do 7.04.2024

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Gość: dr Piotr Bernatowicz (dyrektor CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Data emisji: 31.01.2024 r. 

Godzina emisji: 23.38

mg/wmkor

W samo południe
W samo południe
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.