Fentanyl zabija rocznie dziesiątki tysięcy Amerykanów. Dr Sutkowski: walka jest dramatycznie trudna

Data publikacji: 31.01.2024 19:00
Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 11:41
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Eine Frau nimmt an dem Marsch und der Demonstration "Lost Voices of Fentanyl" vor dem Weißen Haus teil. (Washington, 2023).
Eine Frau nimmt an dem Marsch und der Demonstration "Lost Voices of Fentanyl" vor dem Weißen Haus teil. (Washington, 2023). , Autor - Shutterstock/Phil Pasquini
Stany Zjednoczone i Chiny wznowiły rozmowy na temat przeciwdziałania produkcji fentanylu. Dziesiątki tysięcy Amerykanów rocznie mają tracić życie z powodu tej substancji. W Pekinie odbyło się pierwsze spotkanie amerykańsko-chińskiej grupy roboczej ds. substancji używanych do produkcji tego opioidu.  
  • Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2021 roku z powodu przedawkowania opioidów zmarło w Stanach Zjednoczonych ponad 80 tys. osób. 88 proc. tych przypadków dotyczyło syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl.
  • Zobowiązanie Chin do ukrócenia sprzedaży chemikaliów i sprzętu do wytwarzania fentanylu meksykańskim kartelom narkotykowym było jednym z konkretnych wyników szczytu w Kalifornii.
  • Waszyngton ocenia, że Pekin jak dotąd wywiązuje się ze swoich obietnic.

Dlaczego fentanyl jest aż tak niebezpieczny?

Jak wyjaśnia dr Michał Sutkowski - lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych - fentanyl jest stosowany jako lek przeciwbólowy, ale w dużych dawkach może stać się narkotykiem. - W złych rękach staje się narkotykiem, tak jak wiele innych substancji, pobudza wytwarzanie serotoniny w mózgu, czyli prowadzi do wypełnienia emocji, krótkotrwałego uszczęśliwienia. Jest to środek sto razy silniejszy od morfiny i 50 razy silniejszy od heroiny - mówi. - Dawka tego leku, którą stosujemy, to jest pół miligrama, więc bardzo mała ilość. Środki, które są rozprowadzane głównie z Chin przez Meksyk, które opanowały część USA, Kanady, Australii, Europy, to są środki, które w większości mają ok. 2 mlg fentanylu - podkreśla lekarz. 

Waszyngton chce walczyć z problemem 

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2021 roku z powodu przedawkowania opioidów zmarło w Stanach Zjednoczonych ponad 80 tys. osób. 88 proc. tych przypadków dotyczyło syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl. Zobowiązanie Chin do ukrócenia sprzedaży chemikaliów i sprzętu do wytwarzania fentanylu meksykańskim kartelom narkotykowym było jednym z konkretnych wyników szczytu w Kalifornii. Waszyngton ocenia, że Pekin jak dotąd wywiązuje się ze swoich obietnic.

- Walka jest dramatycznie trudna, bo to są bardzo małe substancje, które zresztą funkcjonują na rynku - zwraca uwagę gość Jedynki. -  Bardzo duża część osób się uzależnia, zaczyna stosować te środki, które zostają w domu, bo np. stosowała babcia, dziadek z jakichś powodów, chociażby chorób przewlekłych, onkologicznych. (...) Dla osób niepowołanych do tego stosowania i w nieodpowiedzialnych rękach niestety opioidy są bardzo niebezpieczne - dodaje. 

Stany Zjednoczone mają ten problem, że meksykańskie kartele narkotykowe są tuż obok. Jak wygląda sytuacja w Europie? - Holandia, Niemcy, Wielka Brytania to są te miejsca, gdzie wykorzystuje się różne szlaki, różne możliwości. Wykorzystuje się także ludzi, podrzucając im lek świadomie i nieświadomie, i oni stają się kurierami - tłumaczy ekspert. 


POSŁUCHAJ

30:47

Stany Zjednoczone i Chiny wznowili rozmowy na temat przeciwdziałania produkcji fentanylu. (Więcej świata/Jedynka)


Poza tym w audycji:

- Nieformalne spotkanie ministrów obrony w Brukseli przed nadzwyczajnym unijnym szczytem dotyczącym pakietu finansowego dla Ukrainy i rewizji budżetu Wspólnoty. Relacja Beaty Płomeckiej oraz rozmowa ze Zbigniewem Parafianowiczem, dziennikarzem "Dziennika Gazety Prawnej" i autorem książki o wojnie w Ukrainie. 

- We Francji protestujący rolnicy kolejny dzień blokują główne trasy wokół Paryża - policja udaremniła przejazd kolumny złożonej z 200 traktorów w kierunku międzynarodowej giełdy spożywczej w Rungis, zaopatrującej w żywność Paryż i region stolicy. Więcej w materiale reporterskim Magdaleny Skajewskiej. 

- W czwartą rocznicę brexitu w życie wchodzą nowe zasady powodujące problemy dla przedsiębiorców wysyłających żywność do Wielkiej Brytanii - potrzebne są bowiem nowe certyfikaty. Wracamy do brexitowego zagłębia - nadmorskiego Margate - które odwiedzaliśmy tuż przed brexitem. Jak zmieniły się nastroje? Relacja Adama Dąbrowskiego. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: dr Michał Sutkowski (lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Zbigniew Parafianowicz (dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej")

Data emisji: 31.01.2023 

Godzina emisji: 17.18

IAR/ans/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.