"Wieczór z historią": muzycznie o lutowych rocznicach

Data publikacji: 13.02.2024 08:43
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 09:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - "zaślubiny Polski z morzem", 10 lutego 1920
Wkroczenie wojsk polskich do Pucka - "zaślubiny Polski z morzem", 10 lutego 1920 , Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Luty obfituje w ważne dla historii Polski rocznice. Te najważniejsze w "Wieczorze z historią" przypomniał Lech Makowiecki. A o naszej historii zaśpiewali: Sanah, Jacek Kaczmarski, Paweł Orkisz, Jacek Kowalski, Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, oraz zespoły: Horytnica, Forteca, Akurat i Zayazd.

W tym miesiącu obchodzimy m.in. rocznice śmierci hetmana Czarnieckiego, kompozytora i dyrygenta Witolda Lutosławskiego. Na luty przypada również rocznica odejścia z tego świata dowódcy V Wileńskiej Brygady AK - legendarnego majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko" czy płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Kazimierz Wierzyński - poeta, prozaik, żołnierz, medalista olimpijski

Wspominamy również wybitnego poetę Kazimierza Wierzyńskiego (zm. 13.02.1969 w Londynie), którego ogłoszono jednym z patronów 2024 roku. Był poetą, prozaikiem, dziennikarzem, krytykiem, felietonistą, członkiem grupy "Skamander". Po wybuchu I wojny światowej walczył w Legionie Wschodnim gen. Józefa Hallera. Z kolei podczas wojny polsko-bolszewickiej pełnił funkcję oficera prasowego naczelnego dowództwa. Był także medalistą letnich igrzysk olimpijskich z 1928 roku w Amsterdamie. - Niegdyś w trakcie olimpiad odbywały się konkursy literackie, w których dominował właśnie Wierzyński - wyjaśnia prowadzący audycję Lech Makowiecki.

Płk Łukasz Przybylski - dwukrotny powstaniec

Luty to także miesiąc, kiedy wspominamy płk. Łukasza Przybylskiego (zm. 21.02.1921 r.) - uczestnika dwóch powstań - listopadowego i styczniowego - oraz I wojny światowej. - Jeślibym szukał bohatera, na którego biografii można oprzeć wszystkie zbrojne XIX-wieczne zrywy Polaków, wybór zapewne padłby na mojego krajana z ziemi dobrzyńskiej - mówi o pułkowniku Lech Makowiecki. - Przybylski, wychowanek warszawskiej Szkoły Podchorążych, jako szesnastolatek wziął udział w powstaniu listopadowym. Skazany za to na 25 lat zsyłki na Syberię wrócił w samą porę, by zostać jednym z dowódców powstania styczniowego. Po jego klęsce spędził 3 lata w syberyjskiej kopalni, by trafić na dożywotnie zesłanie do guberni irkuckiej. Stamtąd wyzwoliły go dopiero dwie rewolucje 1917 roku.

Czytaj także:

W tym miesiącu obchodzimy także rocznicę powstania Armii Krajowej i zwycięskiej bitwy powstania listopadowego pod Stoczkiem. To także jubileusz 35 lat rozpoczęcia obrad okrągłego stołu czy zaślubin Polski z morzem, których dokonał gen. Józef Haller.


POSŁUCHAJ

48:35

"Wieczór z historią": muzycznie o lutowych rocznicach (Jedynka/Wieczór z historią)

 

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 13.02.2024 r. 

Godzina emisji: 0.10

qch/wmkor

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.