"Z głową w górach". "Muzyczna Jedynka" zawitała do Jurgowa

Data publikacji: 16.02.2024 17:10
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 11:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Muzyczna Jedynka" zawitała do Jurgowa
"Muzyczna Jedynka" zawitała do Jurgowa, Autor - PR
Trwa akcja "Z głową w górach". Kolejnym przystankiem na naszej zimowej trasie jest Jurgów, urokliwa miejscowość, która od lat jest lubiana przez turystów. 
  • W ramach akcji "Z głową w górach" ekipa radiowej Jedynki udała się do Jurgowa, urokliwej miejscowości, która znajduje się w pobliżu Bukowiny Tatrzańskiej.
  • Jurgów ze względu na swoje położenie jest już od wielu lat miejscowością lubianą przez turystów. 
  • W Jurgowie znajduje się zabytkowy drewniany kościół, stara drewniana chłopska chałupa, która teraz służy jako muzeum. 
  • Goście Kamila Wicika opowiadali m.in. o wartościach muzyki podhalańskiej i o regionalnej kulturze. 

Stacja Narciarska Jurgów

Czyste powietrze, woda, las i rzeka sprawiają, że Jurgów to bardzo dobre miejsce do spędzenia urlopu i świetna baza wypadowa w Tatry. 

W południowo-zachodniej części Polskiego Spiszu, na południe od Jurgowa, niemal na samej granicy ze Słowacją, znajduje się Stacja Narciarska Jurgów. Korzysta ona ze zboczy Górkowego Wierchu, liczącego ponad 1000 m, chociaż sama stacja znajduje się na wysokość około 800 m. 

Chlubą stacji jest oddana niedawno do użytku czarna trasa o długości prawie jednego kilometra, przeznaczona dla doświadczonych narciarzy. Na górę można wjechać, korzystając z jednego z czterech wyciągów orczykowych lub jednego z dwóch wyciągów krzesełkowych.

Miłość do muzyki i do drugiego człowieka 

Bartłomiej Koszarek z Bukowińskiego Centrum Kultury w rozmowie z Kamilem Wicikiem podkreśla, że mieszkańcy Jurgowa i okolic są bardzo otwarci na muzykę, kulturę oraz drugiego człowieka. - Muzyka, i kultura w ogóle, nie tylko dla Polski, ale dla świata jest zbawienna. Ona tworzy pomosty, otwiera drugiego człowieka na świat - mówi.  I pewne subtelności, delikatności, na dotykanie czegoś bardzo głębokiego w człowieku z jednej strony pozwolą zachować to, co nasze - wyjawia. 

- U nas są całe rodziny muzyków. Może medialnie się tak nie eksponują, nie pokazują, ale są dla samego siebie, dla zachowania tradycji rodzinnej, dla zachowania kultury we wsi, w miejscowości - dodaje gość "Muzycznej Jedynki". 

Muzyka ludowa regionu. Na czym polega jej specyfika?

- Muzyka Spiszu różni się zasadniczo od muzyki podhalańskiej stylem, rodzajami melodii, dlatego, że Spisz historycznie to był region, który przez większość czasu (około 700 lat) był w rękach węgierskich. Na Spiszu mieszkały różne narodowości, m.in. Węgrzy, Słowacy, Polacy, Niemcy, Rusini czy Romowie - opowiada Dominika Trybuła, muzyk ludowy.


POSŁUCHAJ

45:12

"Z głową w górach". "Muzyczna Jedynka" prosto z Jurgowa, cz. 1 (Jedynka)


POSŁUCHAJ

42:35

"Z głową w górach". "Muzyczna Jedynka" prosto z Jurgowa, cz. 2 (Jedynka)

   

Czytaj także:


---

Podczas ferii zimowych dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia - a także radiowej Trójki i Polskiego Radia Dzieciom - w ramach akcji "Z głową w górach" odwiedzą osiem miejscowości górskich, skąd nadawane będą audycje plenerowe. Polskie Radio zaprasza na konkursy z nagrodami, muzykę dj-ską, spotkania z dziennikarzami oraz szereg atrakcji.

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Kamil Wicik

Data emisji: 16.02.2024 r. 

Godzina emisji: 13.00-15.00

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.