Z czego słynie Jurgów?
Jurgów z uwagi na swoją wielokulturowość pełen jest wyjątkowych miejsc. To "brama" prowadząca w Tatry Słowackie. Na miejscu można natomiast zobaczyć m.in. słynne szałasy. - To 57 szałasów pasterskich, największe skupisko w Polsce. Szałasy nie zostały wybudowane, tylko zwiezione z Tatr Wysokich, z Doliny Białej Wody, z Tatr Bielskich - tłumaczy regionalista i społecznik, Józef Górka.
We wsi możemy zobaczyć przepiękny drewniany kościół z 1650 roku, pod wezwaniem św. Sebastiana. - Filią Muzeum Tatrzańskiego jest natomiast Zagroda Sołtysów. To spiska chata ubogiego chłopa - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. Na uwagę zasługuje również stara remiza czy działający tartak wodny. Z Górkowego Wierchu rozciąga się malowniczy widok. Dostrzec możemy Gorce, Pieniny i Tatry Wysokie.
Jak zacząć naukę jazdy na nartach i snowboardzie?
Jurgów to miejsce, w którym odnajdziemy stoki idealne dla narciarzy i snowboardzistów. Przygodę ze sportami zimowymi warto rozpocząć z instruktorem. - Znacznie łatwiej uczyć się właściwych nawyków, niż później wykorzeniać złe. Poza tym jazda z instruktorem jest na tyle bezpieczna, że w pierwszej fazie to właśnie on w zasadzie za nas myśli, za nas decyduje i dobiera adekwatny poziom - zwraca uwagę Marcin Majda.
Kompletowanie sprzętu jest długim procesem. Początkowo nie może być to sprzęt zbyt zawodniczy, ale taki, na którym przyjemnie nam będzie się uczyło. - Dobrą drogą jest zakup odpowiednich butów, a następnie testowanie nart z wypożyczalni - nie ma wątpliwości rozmówca Kamila Wicika. Dodaje, że w tym roku jego najmłodszy uczeń miał 3,5 roku, a najstarszy przekroczył 50 lat.
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Patryk Bedliński
Relacje: Kamil Wicik
Data emisji: 17.02.2024 r.
Godziny emisji: 9.00-12.00
mg/wmkor
"Z głową w górach". Jurgów, czyli spiska część Tatr - Jedynka - polskieradio.pl