Wszystkie prace prezentowane na wystawie "Rok pod kreską" miały swoje premiery w 2023 roku. Komentują zarówno to, jak żyjemy, jacy jesteśmy, co nas otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia. Co śmieszyło w roku 2023 autorów rysunków satyrycznych? - Polityka jest jednym z wymiarów satyry i żartu rysunkowego w Polsce. Mocnym, zauważalnym, drażniącym, śmieszącym. Na naszej wystawie sporo jest też o obyczaju. O tym, jak się żyło w Polsce roku 2023 - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.
Weterani satyry i "Bardzo mała żaba"
Jak wskazał muzealnik Michał Rzecznik, na wystawie prezentowane są rysunki twórców w różnym wieku. - Młodsi starają się tworzyć żarty uniwersalne, nawet abstrakcyjne. Starsi idą w politykę, sprawy społeczne - zauważył. Rozmówcy Magdy Mikołajczuk podkreślili, że udało się zebrać rysunki artystów doświadczonych i publikujących od lat, a także młodych adeptów sztuki humoru, którzy prezentują się za pomocą mediów społecznościowych. Twórców o różnych poglądach, różnych spojrzeniach i perspektywach.
W wystawie biorą udział m.in.: Andrzej rysuje, Katarzyna Belczyk - Potatoface, Martyna Bolanowska - Ptaszek powiedział mi że, Edyta Bystroń - Pani od plastyki, Marta Bystroń - Obrazek na dziś, Marta Frej, Janek Koza, Melon, Andrzej Mleczko, Obywatel Janek, Paplalala - Agnieszka Szczepaniak, Patyczaki z Painta - Bartłomiej Nahajski, Polska mistrzem Polski - Tomasz Leśniak & Rafał Skarżycki, Marek Raczkowski, Henryk Sawka, smutne historie spisane na kacu i tanim papierze - Rafał Skwierawski.
Na wystawie można wysłuchać także piosenki "Bardzo mała żaba" w wykonaniu Mako. - To głos najmłodszego pokolenia. Dzieci z podstawówki śpiewają utwory Mako dość maniakalnie. Piosenki Mako mają zabawne teksty, nie ma w nich wulgaryzmów. Uznaliśmy, że to jest na tyle ważne humorystyczne wydarzenie zeszłego roku, że chcielibyśmy to pokazać na naszej ekspozycji - wyjaśniła Zuzanna Berus, koordynatorka edukacji, współkuratorka wystawy.
Mako - Bardzo mała żaba (Official Video) Źródło: Mako/YouTube
Wystawę "Rok pod kreską" w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie można oglądać do 10 marca. Za jej kształt graficzny odpowiada Ernesto Gonzales, autor komiksów i ilustrator. Osobna część wystawy jest poświęcona pracom Andrzeja Dudzińskiego - zmarłego w zeszłym roku artysty - satyryka, grafika, rysownika.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 20.02.2024 r.
Godzina emisji: 23.40
kk/kormp