POLIN Music Festival już po raz szósty. "Ta edycja wydaje się najbardziej skierowana na młodych"

Data publikacji: 21.02.2024 16:31
Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 17:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kajetan Prochyra i Paweł Sztompke
Kajetan Prochyra i Paweł Sztompke, Autor - Klarysa Marczak/Polskie Radio
POLIN Music Festival to jedna z najważniejszych imprez muzycznych organizowanych nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz szósty. - Ta edycja wydaje mi się najbardziej skierowana na to, co żywe, na to, co dzieje się teraz - zwraca uwagę Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN. 
  • POLIN Music Festival odbędzie się w Warszawie już po raz szósty.
  • W tym roku zaplanowano aż cztery koncertowe wieczory wypełnione światowymi i polskimi premierami.
  • Wydarzenie rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 25 lutego. 

Czym jest POLIN Music Festival?

POLIN Music Festival to wydarzenie szczególne. Organizatorzy i zaproszeni artyści udowadniają, że muzyka żydowska nie stanowi rozdziału zamkniętego II wojną światową. Szósta odsłona rozpocznie się w czwartek (22.02) i potrwa do niedzieli (25.02). Według Kajetana Prochyry, właśnie ta edycja będzie najbardziej skierowana na młodych kompozytorów i wykonawców. - Oni chcą opowiedzieć nam, czym dla nich jest ta muzyka żydowska - precyzuje. 


POSŁUCHAJ

08:53

POLIN Music Festival już po raz szósty. "Ta edycja wydaje się najbardziej skierowana na młodych" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

 

Kto wystąpi podczas POLIN Music Festival?

Tegorocznym rezydentem jest Alex Weiser, młody nowojorski kompozytor. W czwartek (22.02), po raz pierwszy w Europie, zaprezentowany zostanie cykl jego pieśni pt. "and all the days were purple". - Cykl ten znalazł się w ścisłym finale Nagrody Pulitzera w 2022 roku - zdradza gość "Muzycznej Jedynki". W piątek (23.02) Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy dokona natomiast prawykonania koncertu klarnetowego Weisera pt. "Tfiles / Modlitwa". 

Wspomniany Michał Klauza zaproponował, by do programu koncertu obejmującego m.in. "Halil" Leonarda Bernsteina dodać również "Maalot" Henryka Warsa. - To utwór napisany prawdopodobnie do szuflady w tym okresie amerykańskim. Musiał być reakcją na to, co wydarzyło się w miejscowości Maalot w roku 1974. Terroryści zajęli szkołę - tłumaczy Prochyra. Dodaje, że zginęło wówczas 22 dzieci i 4 nauczycieli. 

YouTube/Michał Klauza

Twarze muzyki żydowskiej

Kajetan Prochyra nie ukrywa, że celem festiwalu jest zaprezentowanie różnorodności gatunków mieszczących się w pojęciu "muzyka żydowska". - To nie jest tylko muzyka klezmerska, z drugiej strony to nie są tylko smutne utwory prezentowane raz na rok podczas koncertów okolicznościowych. W muzyce żydowskiej jest rapujący Matisyahu, jest także Avner Dorman i jego koncerty fortepianowe oraz minimalistyczny kompozytor Steve Reich - wylicza. 

Fb/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Kajetan Prochyra (kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN)

Data emisji: 21.02.2024 r.

Godzina emisji: 14.32

mg/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.