Ponieważ edukacja zdrowotna to wiedza z różnych dziedzin, uczniowie zapoznają się z nią na różnych przedmiotach - na przykład biologii, edukacji dla bezpieczeństwa czy wychowaniu fizycznym. Na przykład w szkole podstawowej uczniowie dowiadują się o przyczynach i skutkach próchnicy, co może być, jak sądzę, skuteczniejszą zachętą do codziennej pielęgnacji uzębienia i jamy ustnej niż apel rodzica przed snem - wyjaśnia Piotr Otrębski, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Rzecznik resortu dodaje, że na tej samej zasadzie uczniowie szkół podstawowych uczą się o m.in. piramidzie żywienia, w powiązaniu z zasadami zdrowego odżywiania. Z kolei na lekcjach WF-u nauczyciele powinni omawiać zasady aktywnego wypoczynku, zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia.
Czytaj także:
Nowy przedmiot w szkole? Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia
Ministerstwo twierdzi, że nie planuje wprowadzania nowego przedmiotu. Resort zapowiada jednak, że trwają prace nad poszerzeniem zakresu wiedzy o zdrowiu. Działania w tym kierunku realizuje wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. Zmiany mają objąć lekcje wychowania do życia w rodzinie. - W szczególności chodzi o profilaktykę. Tutaj wprowadzenie zmian jest planowane od roku szkolnego 2025/2026 - zapowiada Piotr Otrębski. - Nie chodzi tylko o edukację seksualną; ona jest małym wycinkiem edukacji zdrowotnej. Małym wycinkiem wiedzy o zdrowiu, którą my, dorośli, musimy przekazać naszym dzieciom - zaznaczała w styczniu 2024 roku szefowa MEN Izabela Leszczyna.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada, że młode pokolenie trzeba uczyć m.in. udzielania pierwszej pomocy. - Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się odpowiednich zachowań w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Dodatkowo, od przyszłego roku szkolnego, szkolenia z tego zakresu będą realizowane w ramach godzin wychowawczych we współpracy WOŚP - mówi rzecznik MEN.
Resort planuje również podjąć działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci. - Będziemy prowadzić działania międzyresortowe, by wypracować jak najlepsze rozwiązania. Chodzi m.in. o dostępność psychologów w szkołach. O tym wszystkim rozmawiamy w czasie Tygodnia Zdrowia Psychicznego.
Audycja: "Ekspres Jedynki"
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 22.02.2024
Godzina emisji: 15.16
qch/wmkor