Co Jan Kiepura wybudował w Krynicy-Zdroju?
Jan Kiepura był mocno związany z Krynicą. Tu, w okresie międzywojennym, zbudował swój ekskluzywny hotel w stylu modernistycznym, "Patria". - To był jeden z najnowocześniejszych hoteli w Polsce. Miał centralne ogrzewanie, łazienki, centralę telefoniczną, marmury. Tam przyjeżdżała śmietanka towarzyska, polityczna i artystyczna. Hotel obrósł legendą jako symbol Kiepury w Krynicy - zwraca uwagę prof. Tadeusz Pszonka.
Czym jest Festiwal im. Jana Kiepury?
Drugim symbolem tego wybitnego śpiewaka operowego jest niewątpliwie festiwal, odbywający się w Krynicy-Zdroju od roku 1967. - Po śmierci Jana Kiepury 15 sierpnia 1966 pan Stefan Półchłopek, chcąc uczcić tego wielkiego artystę, stworzył festiwal. Początkowo dwudniowy. Już przy pierwszych edycjach występowali młodzi, ale znani artyści - wspomina gość "Muzycznej Jedynki".
Byli to m.in. Delfina Ambroziak, Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski czy Roman Węgrzyn. Całości towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, a dyrygował Krzysztof Missona. - To były tuzy. Na festiwal w Krynicy zawsze przyjeżdżali najlepsi, aby spotkać się z publicznością, uhonorować nazwisko patrona i kultywować jego pamięć - tłumaczy rozmówca Anny Will. Renoma festiwalu utrzymuje się po dziś dzień.
Co czeka nas podczas tegorocznej edycji?
W tym roku festiwal odbędzie się po raz 57. Potrwa od 10 do 17 sierpnia. I choć dokładny program ogłoszony zostanie podczas specjalnej konferencji prasowej, prof. Tadeusz Pszonka zdradził kilka tajemnic. - Będą trzy duże koncerty. Z muzyką operową i z muzyką lżejszą. Przedstawimy dwie opery związane z karierą Jana Kiepury, dwa piękne musicale, jedną galę operetkową - wylicza. Pojawi się na pewno Grażyna Brodzińska.
Jak zachęcić młodych ludzi do słuchania muzyki klasycznej?
Mieczysław Smyda najlepiej czuje się na pograniczu muzyki klasycznej i muzyki rozrywkowej. To propozycja, która okazuje się szczególnie atrakcyjna dla młodych ludzi, często traktujących muzykę poważną stereotypowo. - Ta forma pełni też rolę kształcenia następnych pokoleń - precyzuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Specjalistyczne wykształcenie muzyczne oferuje natomiast krynicka filia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nowym Sączu.
W ciągu roku kształconych jest ok. 100 dzieci z miasta i okolic. - Krynica nie jest dużym ośrodkiem kulturalnym w Polsce, ale naszym podopiecznym udaje się z powodzeniem brać udział w konkursach. (...) Wielokrotnie organizujemy koncerty, podczas których dzieciaki mogą prezentować swoje umiejętności - wyjaśnia dyrektor placówki. Dodaje, że wielu z nich zamienia naukę w pasję, której poświęcają wiele godzin.
"Z głową w górach"
Podczas ferii zimowych dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia - a także radiowej Trójki i Polskiego Radia Dzieciom - w ramach akcji "Z głową w górach" odwiedzili osiem miejscowości górskich, skąd nadawane były audycje plenerowe. Polskie Radio zaprosiło na konkursy z nagrodami, muzykę dj-ską, spotkania z dziennikarzami oraz szereg atrakcji.
W ramach akcji dziennikarze Polskiego Radia odwiedzili:
Wisłę - 12-13 stycznia
Szczyrk - 16-17 stycznia
Zakopane - 19-20 stycznia
Zieleniec - 26-27 stycznia
Ustrzyki Dolne - 2-3 lutego
Sienną - 9-10 lutego
Jurgów - 16-17 lutego
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Anna Will
Goście: Piotr Firan (dziennikarz radiowej Trójki), prof. Tadeusz Pszonka (dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju), Mieczysław Smyda (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nowym Sączu Filia w Krynicy-Zdroju, były dyrygent Orkiestry Arte Symfoniko z Krynicy-Zdroju)
Data emisji: 23.02.2024 r.
Godzina emisji: 13.00-15.00
mg/wmkor
"Z głową w górach". "Muzyczna Jedynka" prosto z Krynicy-Zdroju - Jedynka - polskieradio.pl