Sienna to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie. Leży w górnej części doliny Czarnej Wody, pomiędzy Masywem Śnieżnika a Krowiarkami, na wysokości około 680-800 m n.p.m.
Bardzo dużo atrakcji
W plenerowym studiu "Muzycznej Jedynki", u Kamila Wicika, pojawił się m.in. Paweł Dywański z Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, który podkreślił, że w gminie Stronie Śląskie jest bardzo dużo do zobaczenia.
Zauważył, że dla mieszkańców i turystów w ostatnich latach powstało wiele tras pieszych i rowerowych. Śnieżnik (1423 m n.p.m.), najwyższy szczyt graniczny w Sudetach Wschodnich, dzięki nowej wieży widokowej stał się bardzo popularnym celem wycieczek.
- Sama miejscowość Stronie Śląskie z roku na rok pięknieje, dużo obiektów jest odnawianych, modernizowanych - wskazał. Jednym z ważnych punktów jest wysoka na 16 metrów zapora wodna - tama na rzece Morawce. Konstrukcja w 2014 roku przeszła modernizację. Rozciąga się stąd piękny widok na okolicę.
Jest też zalew w Starej Morawie - zbiornik rekreacyjny o powierzchni 5,5 ha. Na miejscu jest strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą, pole namiotowe, molo z wieżą widokową oraz specjalnie przygotowana przystań z wypożyczalnią sprzętów wodnych.
Dzięki licznym ośrodkom narciarskim nie będziemy się tu nudzić zimą.
Stalaktyty, minerały i uran
Jedną z głównych lokalnych atrakcji jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. To najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy. Jej korytarze pokrywają liczne i zróżnicowane formy naciekowe - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie naciekowe.
Warto też odwiedzić Muzeum Kamieni i Minerałów w Stroniu Śląskim i w Kletnie. Obejrzeć tu można minerały z całego świata - m.in. aragonit, jaspis, agaty, różę pustyni, różnokolorowe odmiany kwarcu, takie jak: ametyst, kryształ górski, morion i wiele innych - oraz przedmioty z nich wykonane.
Warto też zajrzeć do Kopalni Uranu w Kletnie. Wizytówką podziemnej trasy turystycznej są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów. Kolekcja starych map, lamp oraz innego sprzętu górniczego przybliża ciężką pracę górnika od średniowiecza po czasy współczesne.
W okolicach znajdziemy też m.in.: Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki, Ogród Bajek w Międzygórzu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju i Twierdzę Kłodzko.
Muzykowanie w Stroniu Śląskim
W naszym plenerowym studiu pojawił się także Piotr Szczepanek, animator kultury i wodzirej. Gość Kamila Wicika jako dziecko był członkiem orkiestry dętej w Stroniu Śląskim. Grał na puzonie. Zespół po kilku latach się rozpadł.
Szczepanek postanowił wypełnić pustkę. Zgromadził grupę zainteresowanych i został ich nauczycielem. - Gramy polskie hity i zagraniczne przeboje. Różne gatunki. Dobieramy repertuar do odbiorców - wyjaśnił.
Czytaj także:
---
Podczas ferii zimowych dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia - a także radiowej Trójki i Polskiego Radia Dzieciom - w ramach akcji "Z głową w górach" odwiedzą osiem miejscowości górskich, skąd nadawane będą audycje plenerowe. Polskie Radio zaprasza na konkursy z nagrodami, muzykę dj-ską, spotkania z dziennikarzami oraz szereg atrakcji.
Celem akcji "Z głową w górach" jest propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc. Za nami już wizyta w: Zakopanem, Wiśle, Szczyrku, Zieleńcu oraz w Ustrzykach Dolnych.
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Kamil Wicik
Data emisji: 9.02.2024 r.
Godzina emisji: 13.00-15.00
kk/wmkor