Adam Rozlach podkreślił, że tonacja cis-moll była niezwykle ważna w twórczości Fryderyka Chopina, biorąc pod uwagę wagę kompozycji, a może jeszcze bardziej ich popularność. - Mamy najbardziej liryczne, może smutne, a na pewno tęskne mazurki. Mamy dwa arcypiękne nokturny, mamy bardzo niezwykłego i innego od pozostałych pierwszego poloneza z Op. 26 - wylicza prowadzący audycję.
To jednak nie wszystko. Adam Rozlach przypomniał również dwa niezwykłe preludia czy wirtuozowską etiudę Op. 10 nr 4. - Mamy najbardziej dramatyczne z tego kręgu Scherzo Op. 39, no i może najpiękniejszego walca nr 2 z Op. 64 - dodał. Ten niezwykły koncert wybrzmiał na antenie Programu 1 Polskiego Radia w wykonaniu tureckiej pianistki İdil Biret, wprost z nagranej przez nią 15-płytowej kolekcji dzieł wszystkich naszego kompozytora.
Kim jest Idil Biret?
İdil Biret to turecka pianistka, urodzona 21 listopada 1941 roku w Ankarze. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat. W roku 1948 otrzymała stypendium rządu tureckiego na studia w Konserwatorium Paryskim u Nadii Boulanger, które ukończyła w roku 1956. Po ukończeniu konserwatorium rozpoczęła działalność koncertową, a w roku 1960 ruszyła w pierwsze zagraniczne tournée.
W 1995 roku otrzymała nagrodę "Grand Prix du Disque Frédéric Chopin" za nagrania dzieł wszystkich Chopina. - Genialnie utalentowana i wszechstronna pianistka. (...) Koncertowała na całym świecie, m.in. z Adrianem Boltem czy Rudolfem Kempe. Chopina gra bardzo niezwykle - analizuje Adam Rozlach.
Czytaj też:
Audycja: Koncert Chopinowski
Prowadził: Adam Rozlach
Data emisji: 10.03.2024
Godzina emisji: 22.06
mg/mpkor