"Kolonia" - wielopoziomowa konstrukcja fabularna
Dobromiła Jankowska zwraca uwagę, że podczas pierwszego czytania powieści w oczy rzuciła się jej dziennikarska przeszłość autorki. - To jest taki tekst, z którego bardzo trudno wyjąć jakiekolwiek zdanie bez utraty sensu treści. (...) To książka podzielona na części, podzielona na bohaterów. Każdy z dwóch głównych bohaterów mówi inaczej, każdy ma swój styl. Dla tłumacza to było niezłe wyzwanie - przekonuje.
Wyzwanie to polegało na sprawnym przechodzeniu ze skrótowego stylu dialogowego Anglika do "malarskich" rozważań francuskiego językoznawcy, prowadzonych w stylu monologu wewnętrznego. - Różne poziomy znajdujące się w powieści wychodziły również w trakcie tłumaczenia - podkreśla Jankowska. Poza główną opowieścią mamy tu bowiem warstwę historyczną czy warstwę przyrody, zaprezentowanej niezwykle plastycznie.
Gdzie rozgrywa się akcja powieści?
Czytelnik trafia na wyspę anonimową, tzw. wyspę uniwersalną. To celowy zabieg Audrey Magee. - W wywiadach autorka mówiła bardzo często, że nie chciała, by udało się to miejsce zidentyfikować - zdradza tłumaczka. Dodaje, że na powieść "Kolonia" możemy patrzeć również w kontekście "bildungsroman", czyli "powieści o formowaniu się".
W galerii bohaterów znajdziemy bowiem m.in. młodego Irlandczyka, jednego z nielicznych nastolatków pozostałych na wyspie. - To książka o tym, jak ten piętnastolatek dojrzewa, jak w przyspieszonym tempie musi przejść edukację, również artystyczną - tłumaczy Dobromiła Jankowska.
Puls wojny
Magda Mikołajczuk zwraca również uwagę na fakt, że tu konflikt angielsko-irlandzki rozgrywa się na innej płaszczyźnie. - Przejawia się w rozmowach między angielskim malarzem a miejscowymi na temat czystości języka irlandzkiego, badanego przez Francuza - zaznacza.
"Kolonia" z nominacją do The Booker Prize 2022
"Kolonia" to powieść, którą w roku 2022 nominowano do prestiżowej Nagrody Bookera. - Myślę, że w ten sposób doceniono powrót do tematów, o których, wydawałoby się, nikt już nie pamięta - przyznaje tłumaczka. Co więcej, książka odnosi się do wielu dziedzin. - Mamy tu połączenie filozofii, językoznawstwa, historii, przyrody. Tę książkę można byłoby analizować godzinami - podsumowuje gość audycji.
W audycji również:
Czytaj też:
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Gość: Dobromiła Jankowska (tłumaczka), Anna Brzezińska (pisarka)
Data emisji: 13.03.2024
Godzina emisji: 23.08
mg/kormp