Kurs samoobrony dla kobiet. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Data publikacji: 10.04.2024 12:40
Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 12:56
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podczas kursu samoobrony można nauczyć się jak poradzić sobie z napastnikiem i zwiększyć swoje bezpieczeństwo
Podczas kursu samoobrony można nauczyć się jak poradzić sobie z napastnikiem i zwiększyć swoje bezpieczeństwo, Autor - Shutterstock/BearFotos
Kursy samoobrony dla kobiet cieszą się coraz większym powodzeniem. Na zajęciach można nie tylko zgłębiać tajniki różnorodnych sztuk walki, ale też nauczyć się podejmowania szybkich decyzji w sytuacji spotkania z agresorem. Uczestniczki kursu uczą się reagować stosownie do poziomu zagrożenia oraz rozwiązywać konflikty poprzez fizyczną i słowną samoobronę. 
  • Kursy samoobrony dla kobiet cieszą się dużym powodzeniem.
  • Na zajęciach można nauczyć się nie tylko fizycznej, ale także słownej samoobrony. 
  • Trener i organizator kursów samoobrony Grzegorz Wyszomierski radzi w "Czterech porach roku", aby w przypadku napaści przede wszystkim starać się zachować zimą krew. 

- Jest bardzo duże zainteresowanie kursami samoobrony wśród młodzieży, kobiet, ale także wśród seniorów. Bierze się to między z tego, że dużo osób obawia się o swoje bezpieczeństwo. Jest coraz więcej napadów - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia trener i organizator kursów samoobrony Grzegorz Wyszomierski.

POSŁUCHAJ

08:21

Kurs samoobrony dla kobiet. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - rozmowa z trenerem i organizatorem kursów samoobrony Grzegorzem Wyszomierskim (Cztery pory roku/Jedynka)

- Mamy zajęcia stałe, które trwają około roku, ale także kursy trzymiesięczne, półroczne, gdzie nie kładziemy nacisku tak naprawdę na wydolność fizyczną, tylko na podstawowe odruchy samoobrony, które są bardzo proste i skuteczne - wyjaśnia rozmówca Agnieszki Kunikowskiej. - Mamy opracowany swój autorski program, w którym zaczerpnęliśmy techniki z różnych sztuk walk, systemów walk i sportów walk, które są dostosowane do potrzeb kobiet - dodaje. 

Co daje kurs samoobrony? 

- Zajęcia nie opierają się wyłącznie na budowaniu odruchów samoobrony, ale również mówimy, jak należy się zachować w sytuacjach trudnych, ekstremalnych, czy jak wykorzystywać bezpośrednie środki typu gaz i paralizator. Większość kobiet, jeżeli idzie do sklepu z militariami, kupuje gaz, który nie zawsze jest skuteczny, dlatego że jeżeli gaz pieprzowy zostanie użyty w windzie, to niestety zagazujemy się razem z napastnikiem. Tak samo jeżeli zaatakuje nas w samochodzie. Wszystko zależy od sytuacji, okoliczności i miejsca - zaznacza ekspert. 

- Moja rada jest taka, że zawsze trzeba zachować zimną krew. Kobiety mogą wygrać poprzez zaskoczenie napastnika, czyli zadając mu pytanie i w tym samym momencie kopiąc w krocze, rzucając torebkę w oczy, wzywając pomoc, głośno się zachowując. Wszystko zależy też od napastnika, czy jest pijany, czy jest pod wpływem narkotyków, innych środków odurzających albo czy jest to grupa napastników - podkreśla Grzegorz Wyszomierski.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Grzegorz Wyszomierski (trener i organizator kursów samoobrony)

Data emisji: 10.04.2024

Godzina emisji: 11.17

kh/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.