"Sejm niewieści". Słuchowisko Marcina Bielskiego w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 13.04.2024 21:55
Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 18:02
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nagranie słuchowiska "Sejm niewieści" (2014 rok). Od lewej: Agnieszka Wosińska, Barbara Horawianka, Anna Seniuk, Kamila Klimczak, Barbara Krafftówna, Zofia Kucówna
Nagranie słuchowiska "Sejm niewieści" (2014 rok). Od lewej: Agnieszka Wosińska, Barbara Horawianka, Anna Seniuk, Kamila Klimczak, Barbara Krafftówna, Zofia Kucówna, Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Utwór jest poematem satyrycznym, który przedstawia w żartobliwy sposób obrady kobiecego sejmu, w którym uczestniczą: Beata, Eufemia, Katarzyna, Konstancja, Ludomiła, Potencjana i Poliksena. Całość poprzedza apel białogłów (kobiet) do mężczyzn. 

Sejm dzieli się na trzy "stany": panny, wdowy i mężatki. Dwie pierwsze grupy (panny i wdowy) oddają swój głos mężatkom, które cieszą się szczególnym mirem w żeńskim społeczeństwie, wywierając największy wpływ na mężczyzn.

Obradujące zwracają uwagę na nieudolność męskiej władzy nad krajem oraz ich brak troski o wspólne dobro Rzeczypospolitej. Swoje argumenty o roli kobiet w świecie opierają na tradycji wywodzącej się z antyku, kiedy to kobiety nie tylko często doradzały mężczyznom, ale i same rządziły oraz walczyły o swoje.

Jedyną oponentką w grupie jest Konstancja, która powołuje się na starotestamentową narrację, że kobieta należy do mężczyzny, a postulaty współuczestniczek dyskursu uważa za niepoważne. W jej roli znakomita Zofia Kucówna.

POSŁUCHAJ

45:26

Marcin Bielski "Sejm niewieści" (Słuchowisko w Jedynce)

Marcin Bielski "Sejm niewieści"

Adaptator i reżyser: Roman Dziewoński

Realizator: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Eugenia Herman (Matka Ziemia Polska ucząca białogłowy walczyć), Barbara Horawianka (Kataryna), Anna Seniuk (Beata), Hanna Śleszyńska (Ludomiła), Zofia Kucówna (Konstancja), Barbara Krafftówna (Potencjana), Kamila Klimczak (Eufemia), Agnieszka Wosińska (Poliksena).

Teatr Polskiego Radia zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Na słuchowisko zaprosiliśmy w sobotę (13.04) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia.

kh/wmkor

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.