Wojna na płaszczyźnie militarnej i informacyjnej
Testowanie broni i akcja informacyjno-propagandowa to dwa główne poziomy, na których toczy się gra pomiędzy Iranem a Izraelem - podkreśla profesor Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na antenie radiowej Jedynki zaznacza, że Iran nie ma szans na stworzenie antyizraelskiej koalicji. - To jest taka gra stricte polityczno-militarna. Widzimy, że Irańczycy modyfikują swoje drony Shahed także pod wpływem wojny ukraińskiej. Tam już trzecia edycja, zdaje się jest wysyłana dla Rosji i testowana na Ukrainie. Tak niestety wygląda ten świat, że na ludziach żywych testuje się właśnie uzbrojenie - mówi.
Gość audycji wskazuje, że Jordania zestrzeliwując irańskie drony wystrzelone na Izrael stanęła po stronie państwa żydowskiego. Dodał, że gra między Iranem a Izraelem toczy się na płaszczyźnie militarnej i informacyjnej. - Obie strony oczywiście ogłaszają zwycięstwo, ogłaszają sprawdzenie swoich możliwości, ale tak naprawdę w zaciszu gabinetów toczy się analiza rzeczywistych danych. Wydaje się, że skala tego ataku może się wydawać duża, ale ona nie jest na miarę Iranu i odpowiedź także może być znacznie większa. Wygląda to raczej na test pewnych elementów uzbrojenia, a nie na faktyczny atak - ocenia.
Działania wywiadowcze Izraela
Prof. Milczanowski podkreśla, że dalsze działania Izraela mogą być skupione na działaniach wywiadowczych, takich jak zamachy na irańskich naukowców pracujących nad bomba atomową. - Naukowcy irańscy ginęli już przecież w niewyjaśnionych okolicznościach, pociski spadały, więc tego typu rzeczy się będą zdarzać - stwierdza. - Moim zdaniem to nie jest nic nowego, bo Izrael tak działa od wielu lat i trudno im wyobrazić sobie większą eskalację w tego typu starciach, właśnie z Iranem - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Czy i jak Izrael odpowie na irański atak - izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny. Politycy różnią się co tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź. Członkowie gabinetu różnią się również co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić. Izraelski minister finansów Becalel Smotricz oraz minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gewir wezwali w niedzielę swój rząd do zdecydowanej odpowiedzi na nocny atak odwetowy Iranu. Gość: Joanna Dyduch, profesor w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowniczka Zakładu Izraela.
- Jaka jest rola Rosji w eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i jakie może mieć to konsekwencje dla przebiegu wojny na terenie Ukrainy - Rosja od lat zaangażowana jest w wojnę w Syrii, Iran to sojusznik dostarczający Moskwie m.in. drony, którymi atakowana jest Ukraina, ponadto już widać przekierowanie uwagi opinii światowej a w szczególności kręgów politycznych USA w dużej mierze już teraz niechętnych dalszej pomocy Ukrainie. Więcej w felietonie Macieja Jastrzębskiego oraz rozmowie z dr. Jakubem Olchowskim z Instytutu Europy Środkowej.
- Mija rok od rozpoczęcia wojny w Sudanie - od 15 kwietnia 2023 roku trwa tam konflikt między rządowym wojskiem Sudanu (SAF), a paramilitarnym Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Efektem walk są zniszczone domy, sklepy, szpitale i uchodźcy wewnętrzni oraz pogłębiają się bieda, głód i kryzys humanitarny. Felieton Katarzyny Ingram.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski), Joanna Dyduch (profesor w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ), dr Jakub Olchowski (Instytut Europy Środkowej)
Data emisji: 15.04.2024
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans