To cień oświeceniowego paradygmatu porządkowania i podporządkowania natury, przekształcania jej w duchu służby człowiekowi i postępowi. Na bagnach zaś najważniejsze są stałość i ciągłość, istnienie w niemal niezmienionej formie od tysiąca lat. Tymczasem ziemia ma pracować, rodzić, a nie leżeć odłogiem. Jaki sens ma odwracanie tego, co było i nadal jest uważane za bezsprzeczne osiągnięcie cywilizacyjne?
- Sprawdzam, jaką relację mają z bagnami i torfowiskami naukowcy z Polski i Niemiec oraz rolnik gospodarujący nad Biebrzą, oraz przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym, która po latach wróciła na wieś. Chodzę z nimi po mokradłach, wpadam w doły potorfowe, obserwuję rykowisko i przemierzam wyludniające się wsie - opowiada Bartosz Panek.
Ten 50-minutowy reportaż powstał dzięki grantowi Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i miał premierę na portalu new.org.pl, jednak nie był emitowany w żadnym radiu.
Studio Reportażu Polskiego Radia
Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.
Tytuł reportażu: "To co pod spodem"
Autor: Bartosz Panek
Data emisji: 3.05.2024 r.
Godzina emisji: 0.11
ans
Na reportaż "To, co pod spodem" w piątek (3.05) o godz. 0.20 zaprasza Bartosz Panek.
DS/wmkor