Dr Igor Protasowicki zwraca uwagę, że na chodniku naturalnym uczestnikiem ruchu jest pieszy. - On jest na swoim terytorium i ewentualnie to prowadzący hulajnogę, rowerzysta czy - nie daj odpukać - kierowca samochodu bądź motocykla jest intruzem w tej przestrzeni. Stąd użytkownik hulajnogi powinien uważać na pieszych - twierdzi ekspert.
- Poza tym przepisy mówią nam wyraźnie, że prowadząc hulajnogę czy rower, powinniśmy dostosować naszą prędkość do prędkości, z jaką poruszają się piesi - dodaje.
Wystarczy jednak udać się do jakiegokolwiek centrum miasta, żeby zobaczyć, że prowadzący hulajnogi często łamią przepisy. - Nieszanowanie przepisów to jest chyba jedna z naszych wad i przywar narodowych. Zwłaszcza w obszarze ruchu drogowego. Z drugiej strony, jeśli mówimy o centrach miast, to o dużym ruchu pieszo-rowerowym (…). Nagminne jest porzucanie hulajnóg w zupełnie losowych miejscach czy w poprzek chodnika. Nikt nie zadaje sobie trudu, żeby taką leżącą hulajnogę podnieść - mówi dr Igor Protasowicki.
Samorządy rozmawiają z operatorami
Tematem hulajnóg mocno zainteresowali się m.in. samorządowcy z Kołobrzegu. Miasto zawarło porozumienie z operatorami hulajnóg elektrycznych i wyznaczyło specjalne strefy, gdzie te urządzenia można parkować. Co więcej, część Kołobrzegu jest wyłączona dla nich z użytkowania, przez co hulajnoga, gdy dojeżdża do granicy strefy, po prostu wyłącza się.
- Bardzo podobnie działa to też w innych miastach, jak np. w Zamościu i Warszawie. W momencie, kiedy opuszczamy określoną strefę, za sprawą geolokalizacji, dostajemy powiadomienie, że tu poruszać się nie wolno - wyjaśnia dr Igor Protasowicki.
Kto nie zna przepisów?
- Już od dobrego roku są wprowadzone przepisy regulujące, z jaką prędkością i po jakich chodnikach mogą poruszać się hulajnogi - zauważa dr Igor Protasowicki.
Prowadzący hulajnogę jest m.in. zobowiązany do przekraczania przejścia dla pieszych prowadząc ją. Jest również nałożony zakaz poruszania się hulajnogą w więcej niż 1 osobę.
- Hulajnogi nadal są nowością na naszych chodnikach. Musimy przyzwyczaić się do tego, że one w ogóle są, Po drugie, świadomość, że są przepisy regulujące zasady poruszania się nimi, musi na stałe zagościć w naszych umysłach - dodaje gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
Czy urząd gminy (wydział architektury) powinien mieć wpływ na wygląd prywatnego domu pod względem koloru i kształtu? Gość: Anna Cymer, historyczka i popularyzatorka architektury.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Tylko szczerze
Prowadził: Krzysztof Grzybowski
Goście: dr Igor Protasowicki (Uniwersytet WSB Merito Warszawa), Anna Cymer (historyczka i popularyzatorka architektury)
Data emisji: 7.05.2024
Godzina emisji: 13.00 - 15.00
DS
Dlaczego hulajnogi elektryczne budzą emocje? Wyjaśnia ekspert - Jedynka - polskieradio.pl