Wiesław Ochman: przed występem mam zawsze tremę, tego nie da się wykasować

Data publikacji: 12.05.2024 14:30
Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 16:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiesław Ochman był gościem radiowej Jedynki
Wiesław Ochman był gościem radiowej Jedynki , Autor - Polskie Radio
Ceniony śpiewak operowy, znakomity tenor, gawędziarz, sypiący anegdotami jak z rękawa, a do tego... magister inżynier ceramiki i malarz w jednym - Wiesław Ochman. Z artystą w "Czasie pogody" wspominaliśmy jego występy na największych scenach operowych świata, rozmawialiśmy o działalności charytatywnej i o sukcesie jego wnuka Krystiana Ochmana. 
  • Śpiewak operowy, znakomity tenor Wiesław Ochman był gościem audycji "Czas pogody". 
  • Artysta opowiadał na antenie Jedynki m.in. o występach na największych scenach operowych świata. 
  • Wiesław Ochman działał charytatywnie na rzecz wspierania kultury i zbierania środków na stypendia dla utalentowanej młodzieży. 

Międzynarodowa kariera 

Karierę międzynarodową Wiesław Ochman rozpoczął w 1967 roku od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Odniósł też pierwsze sukcesy na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu. W 1972 roku występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W 1975 partią Arriga w operze "Nieszpory sycylijskie" Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera, w której występował przez kolejne 15 sezonów. Śpiewał także na scenach m.in. mediolańskiej La Scali (1982), Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Opery Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli. Uczestniczył w festiwalach muzycznych z udziałem m.in. Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma. 

źródło: Teatr Wielki Opera Narodowa/YT

Jak przyznaje Wiesław Ochman, przed występem zawsze towarzyszy mu trema. - Tego nie da się wykasować. To nie jest taka trema, że głos mnie zawiedzie, tylko to taka obawa, że mogę nie sprostać oczekiwaniom publiczności - mówi w radiowej Jedynce. 

Współpraca z dyrygentem Zdzisławem Górzyńskim 

W latach 70. XX wieku Wiesław Ochman nagrał dwie polskie płyty z ariami operowymi i z ariami operetkowymi z akompaniamentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego. - Dzięki Zdzisławowi w pewnym sensie rozpocząłem współpracę z Deutsche Staatoper w Berlinie. I był to dyrygent, który pochodził z niezwykłej rodziny, bo jego brat też był dyrygentem, a jego tata grał w orkiestrze Straussa i był skrzypkiem, który wykonywał po raz pierwszy "Nad pięknym, modrym Dunajem" pod dyrekcją kompozytora - opowiada gość Zbigniewa Krajewskiego. - To była wyjątkowa postać i to dyrygent, który podchodził do pracy z takim uśmiechem - dodaje. 


POSŁUCHAJ

20:31

Wiesław Ochman opowiada m.in. o występach na największych scenach operowych świata. (Czas pogody/Jedynka)

 

Wiesław Ochman: Krystianowi zależy na tym, żeby jego głos brzmiał klasycznie

- Krystian teraz nagrywa nowe piosenki, przesyła mi je i pyta, co o tym sądzę, i zastanawiamy się nad tym. On sam komponuje, gra na fortepianie i na trąbce, więc to nie jest problem - przyznaje Wiesław Ochman. - Przychodzi też do mnie w sprawach konsultacji głosu, dlatego że jemu zależy na tym, żeby jego głos brzmiał klasycznie i żeby brzmiał czysto, by to nie było byle jakie brzmienie - mówi. 

źródło: Krystian Ochman/YT

- Krystian ma jedną cechę (którą ja też mam), że nie zwraca uwagi na nic innego, tylko na jakość artystyczną tego, co robi, bo to jest największa odpowiedzialność - dodaje. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Wiesław Ochman (śpiewak operowy) 

Data emisji: 12.05.2024 r.

Godzina emisji: 10.18

ans/kormp

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.