Sztuczna inteligencja zmieni dziennikarstwo? Reportaż "Rozmowa z maszyną" Antoniego Rokickiego

Data publikacji: 15.05.2024 07:10
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 10:03
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kamil Bałuk odkrywa przed słuchaczami świat generatywnej sztucznej inteligencji
Kamil Bałuk odkrywa przed słuchaczami świat generatywnej sztucznej inteligencji , Autor - Antoni Rokicki/Polskie Radio
Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza? O tym w reportażu Antoniego Rokickiego.

POSŁUCHAJ

25:13

Antoni Rokicki "Rozmowa z maszyną" (Reportaż w radiowej Jedynce)

 

Kamil Bałuk jako nastolatek pojechał na wakacyjny obóz dziennikarski. Razem ze znajomymi wydawał gazetę, którą potem sprzedawał plażowiczom… W liceum wybrał klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Ale plany dziennikarskie nie zeszły na dalszy plan. W 2016 roku został finalistą Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Świat reportażu poznał m.in. dzięki wykładowcom Polskiej Szkoły Reportażu. Siedem lat temu wydał książkę "Wszystkie dzieci Louisa". Została ona bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, autor otrzymał za nią nagrodę Publio.pl za debiut roku 2017.

Od niedawna reporter zaczął w swojej pracy częściej korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji. Kilka lat temu wziął udział w szkoleniu z cyberbezpieczeństwa, następnie przekazywał innym dziennikarzom wiedzę o niebezpieczeństwach napotkanych w pracy w mediach. W zeszłym roku Kamil Bałuk ukończył kurs związany z generative artificial intelligence. Jest zapraszany na debaty i warsztaty o tej tematyce. Opowiada o tym, jak w pisaniu artykułów czy książek może pomóc sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja. Bać się czy nie? 

Jak wiadomo, AI tworzy już proste artykuły prasowe. Ale pojawia się pytanie: czy będzie w stanie napisać kiedyś reporterską książkę? Warto zastanowić się, jak AI ułatwia życie. Z tyłu głowy wyłania się też inne zapytanie: czy powinniśmy bać się inteligencji będącej wytworem komputera?

Uniwersytet Warszawski wydał w grudniu zeszłego roku uchwałę w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia. Można więc śmiało stwierdzić, że przed nami gorący czas zmian. Czekają one nie tylko dziennikarzy.

W reportażu swoimi refleksjami na temat nowych technologii podzielili się także: Stanisław Zawiśliński - wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Lisa Karasińska - studentka dziennikarstwa. W audycji wykorzystano nagrania z archiwum Polskiego Radia.

Posłuchaj także:

Tytuł reportażu: "Rozmowa z maszyną"

Data emisji: 14.05.2024

Godzina emisji: 23.09

DS/kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.