Czy obowiązkowa służba wojskowa ma sens?
Jednocześnie gość audycji "Tylko szczerze" przyznaje, że obowiązkowy pobór do wojska jego zdaniem nie powinien zostać przywrócony. - Jestem za tym, by był to dobrowolny wybór. Jestem zwolennikiem jakości w armii, a niekoniecznie ilości - zaznacza gen. Stanisław Koziej. Dodaje zarazem, że armia jakościowa jest szczególnie istotna w kontekście obecności Polski w strukturach NATO.
Wojsko jako "szkoła życia"
Wielu słuchaczy wypowiadających się w audycji zwracało jednak uwagę na "formacyjną" funkcję wojska i na to, że przed laty struktury te pozwalały kształtować charakter. Ekspert odniósł się również do tych głosów. - To były jeszcze czasy, kiedy wojsko było pewną "szkołą życia" dla ludzi, którzy nie mieli okazji funkcjonować w zespołach. Dawało możliwość funkcjonowania w grupie - zwrócił uwagę.
Jak kształtować świadomość Polaków?
Jednocześnie gen. Koziej zgodził się z tym, że należałoby stworzyć takie warunki, by sposoby zachowania się w trudnych sytuacjach były powszechnie znane obywatelom. Chodzi tu nie tylko o zasady pierwszej pomocy, ale również zdolność rozpoznawania sygnałów alarmowych. - Trzeba wprowadzać do programów szkolnych tego typu problematykę. Ponadto powinny być powszechne szkolenia obronne w różnych instytucjach - podkreśla.
Czym jest "aktywna rezerwa"?
Istotną kwestią pozostaje postępujący rozwój technologiczny sprzętu, którym dysponuje armia. By mówić o możliwie największej profesjonalizacji, zdaniem gościa Jedynki powinno się tego uczyć ludzi zdecydowanych, wiążących swoją przyszłość z wojskiem na lata, a nie na miesiące. - Dla osób mówiących o tym tzw. wychowaniu wojskowym dobrą ofertą może byłaby służba w "aktywnej rezerwie" - przypomina.
Precyzuje, że w ramach tego projektu wiele osób w wybrany weekend, raz w miesiącu, decyduje się brać udział w szkoleniach organizowanych w grupach, w których ewentualnie później przyszłoby im walczyć. - Doskonalą się, opanowują ten sprzęt. (...) Dziś np. oferta dla Wojsk Obrony Terytorialnej jest atrakcyjna, ale powinniśmy też stworzyć formacje rezerwy - podsumowuje gen. Stanisław Koziej.
YouTube/Wojska Obrony Terytorialnej
W audycji również:
Lekcje religii. Powinny odbywać się w szkole czy przy kościele? Ile lekcji i czego należałoby na nich uczyć? Gościem radiowej Jedynki był prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Tylko szczerze
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: gen. Stanisław Koziej, dr hab. Paweł Borecki (Katedra Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 16.05.2024 r.
Godziny emisji: 13.00-15.00
mg