Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona?

Data publikacji: 16.05.2024 16:11
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 16:51
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Seit 2010 ist die Wehrpflicht in Polen ausgesetzt.
Seit 2010 ist die Wehrpflicht in Polen ausgesetzt., Autor - Mircea Moira/Shutterstock.com
Obowiązkowa służba wojskowa to temat coraz częściej powracający w dyskusjach. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania wojna na Ukrainie powinna wymuszać na Europie działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie. O opinię w tej sprawie Roman Czejarek poprosił słuchaczy i eksperta. 
  • Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce została zawieszona w roku 2010, a ostatni pobór w starej formule odbył się w roku 2008. 
  • Gen. Stanisław Koziej zwraca uwagę, że gdyby wystąpiła taka konieczność w każdej chwili decyzją Prezydenta RP na wniosek rządu można do dawnych rozwiązań powrócić.

Czy obowiązkowa służba wojskowa ma sens?

Jednocześnie gość audycji "Tylko szczerze" przyznaje, że obowiązkowy pobór do wojska jego zdaniem nie powinien zostać przywrócony. - Jestem za tym, by był to dobrowolny wybór. Jestem zwolennikiem jakości w armii, a niekoniecznie ilości - zaznacza gen. Stanisław Koziej. Dodaje zarazem, że armia jakościowa jest szczególnie istotna w kontekście obecności Polski w strukturach NATO.

Wojsko jako "szkoła życia"

Wielu słuchaczy wypowiadających się w audycji zwracało jednak uwagę na "formacyjną" funkcję wojska i na to, że przed laty struktury te pozwalały kształtować charakter. Ekspert odniósł się również do tych głosów. - To były jeszcze czasy, kiedy wojsko było pewną "szkołą życia" dla ludzi, którzy nie mieli okazji funkcjonować w zespołach. Dawało możliwość funkcjonowania w grupie - zwrócił uwagę. 

Jak kształtować świadomość Polaków? 

Jednocześnie gen. Koziej zgodził się z tym, że należałoby stworzyć takie warunki, by sposoby zachowania się w trudnych sytuacjach były powszechnie znane obywatelom. Chodzi tu nie tylko o zasady pierwszej pomocy, ale również zdolność rozpoznawania sygnałów alarmowych. - Trzeba wprowadzać do programów szkolnych tego typu problematykę. Ponadto powinny być powszechne szkolenia obronne w różnych instytucjach - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

33:57

Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Czym jest "aktywna rezerwa"?

Istotną kwestią pozostaje postępujący rozwój technologiczny sprzętu, którym dysponuje armia. By mówić o możliwie największej profesjonalizacji, zdaniem gościa Jedynki powinno się tego uczyć ludzi zdecydowanych, wiążących swoją przyszłość z wojskiem na lata, a nie na miesiące. - Dla osób mówiących o tym tzw. wychowaniu wojskowym dobrą ofertą może byłaby służba w "aktywnej rezerwie" - przypomina. 

Precyzuje, że w ramach tego projektu wiele osób w wybrany weekend, raz w miesiącu, decyduje się brać udział w szkoleniach organizowanych w grupach, w których ewentualnie później przyszłoby im walczyć. - Doskonalą się, opanowują ten sprzęt. (...) Dziś np. oferta dla Wojsk Obrony Terytorialnej jest atrakcyjna, ale powinniśmy też stworzyć formacje rezerwy - podsumowuje gen. Stanisław Koziej. 

YouTube/Wojska Obrony Terytorialnej

W audycji również:

Lekcje religii. Powinny odbywać się w szkole czy przy kościele? Ile lekcji i czego należałoby na nich uczyć? Gościem radiowej Jedynki był prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.


POSŁUCHAJ

35:48

Lekcje religii. Powinny odbywać się w szkole czy przy kościele? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: gen. Stanisław Koziej, dr hab. Paweł Borecki (Katedra Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.05.2024 r.

Godziny emisji: 13.00-15.00

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.