Polska misja w Iraku. Mija 20 lat od wydarzeń w Karbali

Data publikacji: 16.05.2024 18:56
Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 11:06
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Płk Grzegorz Kaliciak dowodził obroną ratusza w Karbali w 2004 roku.
Płk Grzegorz Kaliciak dowodził obroną ratusza w Karbali w 2004 roku., Autor - PAP/Marcin Obara
Wiosną minęło równo 20 lat od pamiętnych wydarzeń w Karbali, gdzie polscy żołnierze stoczyli krwawą bitwę z radykalnymi bojownikami Muktady as-Sadra w obronie miejskiego ratusza.
  • Misja stabilizacyjna w Iraku to temat, który przez wielu został zapomniany. Tymczasem wciąż stacjonują tam nie tylko wojska amerykańskie, ale także polscy żołnierze.
  • Przypomniał to plan wizyty prezydenta w tym regionie. Odbyło się bowiem spotkanie Andrzeja Dudy z żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku stacjonującymi w bazie Al Udeid.

Czym są misje zagraniczne?

Pułkownik Grzegorz Kaliciak nie ma wątpliwości, że wizyta prezydenta RP zawsze podnosi morale żołnierzy biorących udział w misji zagranicznej. - Utwierdzają ich w świadomości, że to, co robią, jest właściwe, że robi to dla ojczyzny. Żołnierz, wyjeżdżając do polskich kontyngentów, przede wszystkim realizuje politykę danego państwa. To nie żołnierz podejmuje decyzje, że chce tam jechać - precyzuje gość Jedynki. 


POSŁUCHAJ

31:36

Polska misja w Iraku. Mija 20. lat od wydarzeń w Karbali (Więcej świata/Jedynka)


Kiedy polscy żołnierze trafili do Iraku?

Ideą polskiej misji wojskowej w Iraku od początku była stabilizacja, ochrona ludności cywilnej, a także wspieranie odbudowy kraju. Jednocześnie nasi żołnierze otrzymali wówczas szansę nawiązania bliższej współpracy z Amerykanami i przetestowania wielu rozwiązań. - Byliśmy państwem raczkującym w NATO. Zetknęliśmy się z państwami, które w tych strukturach funkcjonowały dłużej - przypomina rozmówca Michała Strzałkowskiego. 

Dodaje, że w ten sposób "przecierano procedury", a także "budowano wzajemne zaufanie" między sojusznikami. - Przede wszystkim jednak, w boju, mogliśmy podglądać, jakim oni sprzętem dysponują, a jakim dysponujemy my. Teraz, z perspektywy 20 lat, naprawdę nie mamy czego się wstydzić. Udowodniliśmy koalicjantom, że wyszkolenie polskiego żołnierza nie odbiega od wyszkolenia żołnierza NATO-wskiego - podkreśla. 

Jak przebiegały walki w Karbali?

Płk Grzegorz Kaliciak przed laty dowodził obroną ratusza w Karbali. - Znaleźliśmy się w ogniu walki, podczas gdy mieliśmy realizować inne zadania. (...) Niestety tam dynamika działań jest nieprzewidywalna. Moim zdaniem nasi żołnierze fantastycznie zdali egzamin, i bardzo im za to dziękuję. Myślę, że wtedy ta nasza obecność w Iraku podkreśliła to, że jesteśmy dobrymi żołnierzami - podsumowuje gość audycji "Więcej świata". 

Potyczki stoczone zostały w dniach od 3 do 6 kwietnia 2004. Naprzeciwko irackich rebeliantów Armii Mahdiego stanęli polscy i bułgarscy żołnierze Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Czwartego dnia oblężenia do obrońców ratusza dotarli z odsieczą żołnierze z 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego. O tej bitwie długo się nie mówiło, pierwsze wzmianki w mediach zaczęły pojawiać się dopiero kilka lat później. 

W audycji również:

- Lekarze walczą o życie i zdrowie premiera Słowacji Roberta Ficy, który został postrzelony po posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova koło Bańskiej Bystrzycy. Polityk został ranny i trafił do szpitala, sprawca zamachu został zatrzymany.

- Przywódca Rosji Władimir Putin rozpoczyna dwudniową wizytę państwową w Chinach na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Jak poinformował Reuters, w nieformalnym spotkaniu z prezydentem Xi obok Putina wezmą udział m.in. Andriej Biełousow, nowy minister obrony Rosji i Sergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych. Podczas spotkania przywódcy mają omówić konflikt na Ukrainie oraz współpracę gospodarczą.

- Chorwacja przewiduje, że czeka ją rekordowy sezon turystyczny - jedną z nacji najczęściej odwiedzających kraj, głównie Dalmację, są Polacy. Jak nas tam postrzegają i czy tej miłości do Chorwacji nie ostudzą w tym roku rekordowo rosnące ceny usług turystycznych nad Adriatykiem?

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: Michał Rozenberg (tłumacz i słowacysta z Uniwersytetu Szczecińskiego), płk Grzegorz Kaliciak, dr Aleksandra Wojtaszek (Uniwersytet Jagielloński, autorka książki "Fjaka. Sezon na Chorwację")

Data emisji: 16.05.2024

Godzina emisji: 17.19

mg/wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.