Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich?

Data publikacji: 21.05.2024 11:45
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 15:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne?
Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne? , Autor - Shutterstock
Centrum Badań Kosmicznych PAN jest najstarszym i największym polskim instytutem naukowo-inżynieryjnym. Odpowiedzi na pytania, czym jest inżynieria kosmiczna, jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się ludzie projektujący misje kosmiczne, będzie można poznać w trakcie otwartych seminariów inżynierskich organizowanych przez CBK PAN. 
  • Seminaria inżynierskie organizowanych przez CBK PAN będą prowadzone przez wybitne postaci polskiej i światowej nauki kosmicznej. 
  • Cykl seminariów zainauguruje Sandra Irish, która jako inżynier NASA’s Goddard Space Flight Center z ponad 40-letnim stażem zdobyła ogromne doświadczenie w zakresie systemów mechanicznych.
  • Patronat honorowy nad Otwartymi Seminariami Inżynierskimi CBK PAN objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Czym jest inżynieria kosmiczna?

Jak wyjaśnia gość Jedynki, dr inż. Tomasz Zawistowski, zastępca dyrektora CBK PAN, inżynieria kosmiczna to szczególna, bardzo wymagająca nauka, która wiąże ze sobą wiele różnych wątków. - Przygotowanie urządzenia na misje kosmiczne wymaga szerokiej wiedzy. To jest wiedza zarówno z dziedziny tradycyjnej mechaniki, ale również materiałoznawstwa czy termiki elektronicznej. W grę wchodzą również różnego rodzaju kwestie obliczeń związanych z mechaniką orbitralną - podkreśla. - Inżynieria kosmiczna to dziedzina, która skupia w sobie wiele różnych wątków, bardzo skomplikowanych zagadnień, i przygotowanie do niej wiąże się ze zbieraniem doświadczenia, najlepiej na projektach kosmicznych - podsumowuje. 

Liczba firm w sektorze kosmicznym jest znacząca 

- Nasi inżynierowie to są wykształceni na uczelniach technicznych specjaliści, którzy mają swoje określone specjalizacje. I oni w miarę jak zdobywają doświadczenie w projekcie kosmicznym, orientują się, w jaki sposób należy tę wiedzę, którą zdobyli do tej pory, ukierunkować, tak, żeby urządzenie, które zbudują, nadawało się do wystrzelenia w kosmos - tłumaczy gość Jedynki. - Liczba firm w sektorze kosmicznym jest w tej chwili bardzo znacząca, także grupa ludzi zainteresowanych tymi zagadnieniami rośnie niezwykle szybko. W tej chwili na uczelniach istnieją już kierunki, które zapewniają tego rodzaju specjalistów. One związane są z kosmonautyką, czasami kosmonautyką i lotnictwem - zaznacza. 

Otwarte seminaria inżynierskie 

21 maja 2024 r. cykl seminariów zainauguruje Sandra Irish, która jako inżynier NASA’s Goddard Space Flight Center z ponad 40-letnim stażem zdobyła ogromne doświadczenie w zakresie systemów mechanicznych. - Sandra Irish była absolutnie wybitną osobą w projekcie budowy i wystrzelenia teleskopu Jamesa Webba - mówi dr inż. Tomasz Zawistowski. - Sandra, która jest laureatką wielu nagród, jest wybitnym przedstawicielem branży inżynierskiej, zgodziła się wziąć udział i opowiedzieć o wyzwaniach, które ze sobą niosła długa praca przy budowie teleskopu, ponieważ ze względu na różnego rodzaju trudności projekt przesuwał się kilkukrotnie - dodaje. 

POSŁUCHAJ

21:30

Inżynieria kosmiczna. Czym jest i jak różni się od tej dostosowanej do warunków ziemskich? (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

"Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w latach 1963-1991" - najnowsza publikacja Muzeum Niepodległości autorstwa dr Beaty Michalec. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona temu stowarzyszeniu. Bogactwo archiwum organizacji świadczy, jak ważną rolę odegrało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w historii najnowszej stolicy.

Niezliczona ilość spotkań varsavianistycznych, dbałość o zabytki i zachowanie ich w formie, którą możemy podziwiać współcześnie, kursy wiedzy o Warszawie dla dzieci i młodzieży z warszawskich szkół czy reaktywowanie przedwojennego konkursu "Warszawa w kwiatach", to tylko niewielki fragment obrazu działalności stowarzyszenia.

Gościem audycji była dr Beata Michalec, historyczka, pisarka, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Czytaj również:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki 

Goście: dr inż. Tomasz Zawistowski (zastępca dyrektora CBK PAN), dr Beata Michalec (historyczka, pisarka, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 20.05.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

ans/wmkor

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.