Czym jest inżynieria kosmiczna?
Jak wyjaśnia gość Jedynki, dr inż. Tomasz Zawistowski, zastępca dyrektora CBK PAN, inżynieria kosmiczna to szczególna, bardzo wymagająca nauka, która wiąże ze sobą wiele różnych wątków. - Przygotowanie urządzenia na misje kosmiczne wymaga szerokiej wiedzy. To jest wiedza zarówno z dziedziny tradycyjnej mechaniki, ale również materiałoznawstwa czy termiki elektronicznej. W grę wchodzą również różnego rodzaju kwestie obliczeń związanych z mechaniką orbitralną - podkreśla. - Inżynieria kosmiczna to dziedzina, która skupia w sobie wiele różnych wątków, bardzo skomplikowanych zagadnień, i przygotowanie do niej wiąże się ze zbieraniem doświadczenia, najlepiej na projektach kosmicznych - podsumowuje.
Liczba firm w sektorze kosmicznym jest znacząca
- Nasi inżynierowie to są wykształceni na uczelniach technicznych specjaliści, którzy mają swoje określone specjalizacje. I oni w miarę jak zdobywają doświadczenie w projekcie kosmicznym, orientują się, w jaki sposób należy tę wiedzę, którą zdobyli do tej pory, ukierunkować, tak, żeby urządzenie, które zbudują, nadawało się do wystrzelenia w kosmos - tłumaczy gość Jedynki. - Liczba firm w sektorze kosmicznym jest w tej chwili bardzo znacząca, także grupa ludzi zainteresowanych tymi zagadnieniami rośnie niezwykle szybko. W tej chwili na uczelniach istnieją już kierunki, które zapewniają tego rodzaju specjalistów. One związane są z kosmonautyką, czasami kosmonautyką i lotnictwem - zaznacza.
Otwarte seminaria inżynierskie
21 maja 2024 r. cykl seminariów zainauguruje Sandra Irish, która jako inżynier NASA’s Goddard Space Flight Center z ponad 40-letnim stażem zdobyła ogromne doświadczenie w zakresie systemów mechanicznych. - Sandra Irish była absolutnie wybitną osobą w projekcie budowy i wystrzelenia teleskopu Jamesa Webba - mówi dr inż. Tomasz Zawistowski. - Sandra, która jest laureatką wielu nagród, jest wybitnym przedstawicielem branży inżynierskiej, zgodziła się wziąć udział i opowiedzieć o wyzwaniach, które ze sobą niosła długa praca przy budowie teleskopu, ponieważ ze względu na różnego rodzaju trudności projekt przesuwał się kilkukrotnie - dodaje.
Ponadto w audycji:
"Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w latach 1963-1991" - najnowsza publikacja Muzeum Niepodległości autorstwa dr Beaty Michalec. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona temu stowarzyszeniu. Bogactwo archiwum organizacji świadczy, jak ważną rolę odegrało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w historii najnowszej stolicy.
Niezliczona ilość spotkań varsavianistycznych, dbałość o zabytki i zachowanie ich w formie, którą możemy podziwiać współcześnie, kursy wiedzy o Warszawie dla dzieci i młodzieży z warszawskich szkół czy reaktywowanie przedwojennego konkursu "Warszawa w kwiatach", to tylko niewielki fragment obrazu działalności stowarzyszenia.
Gościem audycji była dr Beata Michalec, historyczka, pisarka, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr inż. Tomasz Zawistowski (zastępca dyrektora CBK PAN), dr Beata Michalec (historyczka, pisarka, zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie)
Data emisji: 20.05.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor