Kim był Jan A. P. Kaczmarek?
Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Był wybitnym kompozytorem muzyki filmowej. Autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych ("Wojna i pokój", "Aż po grób"). W 2005 roku został laureatem Oscara za najlepszą muzykę oryginalną do filmu "Marzyciel". Przez całe życie angażował się w działania społeczne, pomagał m.in. młodym i uzdolnionym artystom.
W jednej z archiwalnych rozmów przyznawał, że zmęczyło go "zacisze studia kompozytorskiego". - Ono jest zawsze bezpieczne i trochę izoluje od świata. Przez ten czas pracy kompozytorskiej zbudowałem w sobie głód spotkań z ludźmi. Takich spotkań, na których ja skorzystam. Czyli wymiany intelektualnie inspirującej. Z tego "głodu" założyłem festiwal - podkreślał.
Czym jest festiwal Transatlantyk?
Chodzi o Międzynarodowy Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk odbywający się w Łodzi, Poznaniu i na Śląsku. Jan A.P. Kaczmarek był dyrektorem i twórcą wydarzenia. - Lubię go nazywać festiwalem idei. Rozmawiamy tam o ideach społecznych, kulturowych i patrzymy właściwie na wszystko. Na filmy, na muzykę. Fascynuje mnie globalny punkt widzenia - przekonywał.
Jak powstawała muzyka do filmu "Marzyciel"?
"Marzyciel" to film Marca Fostera z 2004 roku, opowiadający opartą na faktach historię pisarza Jamesa Matthew Barriego – autora Piotrusia Pana. Muzykę stworzył Jan A. P. Kaczmarek. - Kiedy nic wyjątkowego "nie spływa", trzeba to przeczekać. Przy okazji "Marzyciela" miałem szczęście, że te "mądre nuty" do mnie przychodziły. Miałem też znakomitych partnerów i bardzo inspirujący film - wspominał artysta.
Dodawał, że ten ostatni element jest niezwykle istotny dla procesu twórczego. - Kiedy patrzy się na coś nieudanego to serce się zamyka, wyobraźnia się zamyka i wówczas z reguły wychodzi z nas coś nieciekawego. Natomiast jeśli film ma w sobie coś ożywczego i świeżego to płyną z nas rzeczy, których byśmy się nie spodziewali sami po sobie - zwracał uwagę w rozmowie z Joanną Sławińską.
---
Jan A. P. Kaczmarek tłumaczył, że jego fascynacja Stanami Zjednoczonymi wynikała z faktu, że tamtejsza kinematografia dawała szerokie możliwości. - Od filmów bardzo intymnych i bardzo prywatnych, progresywnych aż po duże widowiska na granicy kiczu, gdzie można pisać tak jak na pewno nie da się napisać w Europie - zaznaczał.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 21.05.2024
Godzina emisji: 23.37
mg
"Rozbudowałem w sobie głód spotkań z ludźmi". Jan A. P. Kaczmarek w archiwalnych nagraniach - Jedynka - polskieradio.pl