Korepetycje ratunkiem dla ucznia? "Istotna jest współpraca z nauczycielem"

Data publikacji: 22.05.2024 16:50
Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 17:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy można ukończyć naukę bez korepetycji?
Czy można ukończyć naukę bez korepetycji?, Autor - Shutterstock/Monkey Business Images
Z korepetycji korzystają zarówno maturzyści jak i uczniowie ze szkoły podstawowej. Czy korepetycje są skuteczne? Czy można ukończyć szkołę bez dodatkowych lekcji? O tym w audycji "Tylko szczerze" rozmawialiśmy z Pawłem Mrozkiem z Akcji Uczniowskiej. 
  • Uczniowie decydują się na korepetycje, kiedy pojawiają się problemy w szkole z opanowaniem materiału. 
  • Najczęściej korepetycje są udzielane z matematyki, języka polskiego i języka obcego. 
  • W szkołach ponadpodstawowych brakuje zajęć wyrównawczych. 

Korepetycje z jakich przedmiotów? 

Korepetycje z matematyki są jednymi z najczęściej wybieranych przez uczniów i rodziców, ponieważ matematyka jest przedmiotem obowiązkowym na każdym etapie nauki. Podobnie jest z językiem angielskim, który niektórym uczniom sprawia trudności. - To jest ogromny problem, że praktycznie każda uczennica, uczeń, bierze korepetycje nie z jednego przedmiotu, ale z kilku, minimum trzech. Najczęściej to są: angielski, polski i matematyka - mówi w radiowej Jedynce Paweł Mrozek, założyciel i przewodniczący Akcji Uczniowskiej. - Ja sam biorę takie korepetycje i na nich więcej da się nauczyć, zrozumieć i przyswoić wiedzę niż podczas zwykłej godziny lekcyjnej - przyznaje. 

W ocenie gościa Jedynki powodem brania dodatkowych lekcji jest to, że szkolna podstawa programowa jest przeładowana. - Podręczniki też odgrywają ważną rolę, bo są przystosowane do podstawy programowej - dodaje. 

Uczniowie mają problemy z językiem obcym? 

Trudności z nauką języka obcego zdarzają się często. Czy jest to wina nauczycieli? - To zależy od konkretnych sytuacji, bo są nauczyciele, którzy uczą wspaniale, i tutaj w pełni do takich osób mamy szacunek i cieszymy się, że po prostu są, ale są też nauczyciele, którzy w żaden sposób nie umieją przekazać tej wiedzy i po prostu nauczyć, w tym przypadku angielskiego - mówi Paweł Mrozek. - Ważne jest, jak przebiega współpraca z nauczycielem, jaka jest relacja uczeń-nauczyciel - dodaje. 


POSŁUCHAJ

35:22

Czy można ukończyć szkołę bez korepetycji? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Brak lekcji wyrównawczych 

W przypadku, gdy uczeń ma trudności w nauce, w szczególności związane z nieopanowaniem podstawy programowej, szkoła powinna zapewniać zajęcia wyrównawcze. - Pytałem wśród znajomych i oni mówią, że brakuje takich lekcji. Jak byłem w podstawówce, to były zajęcia wyrównawcze, ale tutaj w szkole średniej niestety już ich nie ma. Tu pojawia się problem, że szkoła jest nastawiona na całą klasę, a nie na poszczególne osoby, a to jest ciężkie dla osób, które sobie z czymś nie radzą, bo nie otrzymają takiego wsparcia - tłumaczy gość Romana Czejarka. 

Ponadto w audycji: 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie - zakazano wieszania tam krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

W audycji o symbolach religijnych w urzędach i instytucjach państwowych porozmawialiśmy z Adamem Szostkiewiczem, publicystą. 


POSŁUCHAJ

39:21

O symbolach religijnych w urzędach i instytucjach państwowych. (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Zobacz także:

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Paweł Mrozek (Akcja Uczniowska), Adam Szostkiewicz (publicysta) 

Data emisji: 22.05.2024 r.

Godzina emisji: 13.00-15.00

ans/wmkor

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.