Jakie korzyści dla ludzkiego mózgu płyną z czytania książek?

Data publikacji: 23.05.2024 13:17
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 18:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czytanie to czynność, która korzystnie wpływa na mózg człowieka
Czytanie to czynność, która korzystnie wpływa na mózg człowieka, Autor - Roman Samborskyi/Shutterstock
Czytanie sprawia, że zwiększa się zasób naszego słownictwa. Poprawia wyobraźnię, rozwija znajomość świata, pozwala lepiej spać, a nawet stanowi ratunek przed chorobą Alzheimera. O korzyściach płynących z lektury Anna Stempniak rozmawiała ze swoim gościem. 
  • Czytanie jest dla człowieka dobrodziejstwem, ponieważ pozwala na jego ogólny rozwój. 
  • W audycji "Eureka" Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania dokonała analizy poszczególnych elementów i korzyści płynących z takiego spędzania czasu.

Czytanie. Zajęcie nie tylko dla humanistów

Wśród mniej oczywistych korzyści płynących z czytania Maria Deskur wymienia budowanie kompetencji matematyczno-technicznych. - Książki pełne są konceptów, konstrukcji logicznych, związków przyczynowo-skutkowych. Czytając, uczymy się tego wszystkiego. Czytanie buduje nasze mózgi na to, żeby były tym, kim my zechcemy być - tłumaczy. Dodaje, że wciąż pokutuje przekonanie, iż czytają przede wszystkim humaniści. 

Tymczasem nawet w przypadku rozwiązywania zadań matematycznych niezwykle istotny jest tekst i to, jak go zrozumiemy. - Nawet jak już mamy tę umiejętność czytania ze zrozumieniem, to potrzebujemy kompetencji poznawczych pogłębionych. Czytanie to daje. My jako Fundacja Powszechnego Czytania bardzo staramy się podkreślać, że czytanie jest dla każdego - zwraca uwagę. 


POSŁUCHAJ

22:38

Jakie korzyści dla ludzkiego mózgu płyną z czytania książek? (Eureka/Jedynka)

 

Nie ilość, lecz regularność

Jednocześnie gość Jedynki wskazuje, że nie każdy musi podejmować wyzwania polegające na czytaniu kilkudziesięciu książek rocznie. - Dokładnie jak ze sportem. Doskonale wiemy, że nie można całe życie siedzieć na kanapie. Wiemy, że trzeba z niej wstać i pójść sobie na spacer, bo inaczej źle się czujemy. Z mózgiem jest podobnie. Potrzebujemy troszkę czytać i ważna jest regularność - analizuje. 

YouTube/Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Czytanie a stres

Maria Deskur powołała się na badania, z których wynika, że już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 68 proc. - Czytanie to czynność, która wymaga skupienia. W książkę "trzeba wejść" i to nas wyciąga z tych wszystkich stresów, a przenosi w inną rzeczywistość. Nasz mózg przemieszcza się - wskazuje. Dodaje, że według innych badań czytanie literatury pięknej ćwiczy naszą empatię. 

W audycji również:

Dziki okazują się stałymi mieszkańcami naszych miast i miasteczek. Jedni chcą radykalnych rozwiązań, inni optują za umiarem. O tych okazuje się bardzo bliskich nam zwierzętach i o tym, jak porodzić sobie z ich wizytami opowiedział Bartosz Popczyński - popularyzator przyrody z warszawskich Lasów Miejskich.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Anna Stempniak

Goście: Maria Deskur (Fundacja Powszechnego Czytania), Bartosz Popczyński (popularyzator przyrody z warszawskich Lasów Miejskich)

Data emisji: 8.05.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

mg/wmkor

Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.