Szkoła. Za co powinno się płacić, a co powinno być darmowe?

Data publikacji: 03.06.2024 16:40
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2024 18:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy edukacja powinna być darmowa?
Czy edukacja powinna być darmowa?, Autor - Justyna Rojek/East News
Podręczniki, posiłki na stołówce, opieka po lekcjach w świetlicy, zajęcia dodatkowe, wycieczki - kto powinien za to płacić i w jakiej formie? O tym w dzisiejszym wydaniu audycji "Tylko szczerze". 
  • W audycji "Tylko szczerze" zastanawialiśmy się nad tym, za co powinno się płacić w szkole, a co powinno być darmowe?

Jak zauważył gość audycji "Tylko szczerze", ekonomista prof. dr hab. Witold Orłowski, nic nie jest za darmo. Za każdą rzecz się płaci. Pytanie, czy za edukację powinni płacić wyłącznie rodzice czy podatnicy, czyli my wszyscy.  

Gość Romana Czejarka zwrócił uwagę, że polskie władze przeznaczają na edukację pieniądze porównywalne do tych, jakie wydają na ten cel inne kraje Unii Europejskiej, czyli ok. 5 proc. PKB. Z danych wynika także, że polscy rodzice pokrywają ok. 20 proc. kosztów edukacji dzieci. Co również pokrywa się z unijną średnią. 

- Ponieważ statystycznie nie odstajemy od innych europejskich państw, ale mamy wrażenie, że wielu rzeczy, które powinny być, nie ma, pojawia się pytanie, czy my wydajemy pieniądze, zwłaszcza te publiczne, we właściwy sposób - wskazał prof. dr hab. Orłowski. - Na pewno mogłyby być one efektywniej wydawane - ocenił.


POSŁUCHAJ

34:31

 

Drugi temat do dyskusji w programie: 

  • Bezpłatne drogi i autostrady - czy taki system może u nas funkcjonować? Nawet najbogatsze kraje powoli wycofują się z bezpłatnych autostrad, w innych kiełkują pomysły, żeby wszystkie drogi były płatne.
  • Gość: Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Ekonomicznych TOR. 

POSŁUCHAJ

35:23

 



W poprzednich odcinkach audycji:

"Tylko szczerze" - nowa audycja w radiowej Jedynce

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na nową audycję publicystyczną "Tylko szczerze". Prowadzą ją od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-15.00 Roman Czejarek i Krzysztof Grzybowski.

"Zależy nam na wprowadzeniu do radiowej Jedynki formatu forum, gdzie każdy może zabrać głos. Chcemy stworzyć przestrzeń do szczerej, kulturalnej rozmowy, pozbawionej agresji. Przestrzeń, której dziś wyraźnie brakuje. Chcemy stworzyć w radiu miejsce, gdzie ludzie będą słuchać siebie nawzajem" - wyjaśniła Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka-redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia.

W audycji "Tylko szczerze" Czejarek i Grzybowski rozmawiają z ekspertami i słuchaczami o ważnych i najbardziej aktualnych sprawach społecznych. "Pomysł jest taki, by z Państwem porozmawiać. Cieszę się bardzo, że rozmowy na żywo ze słuchaczami wracają na antenę. Chodzi o to, żeby to była rozmowa i każdy z Państwa miał szansę powiedzieć, jakie ma zdanie na dany temat, jeśli nawet to zdanie innym kompletnie nie pasuje i idzie pod prąd. Stąd nazwa "Tylko szczerze" - wskazał Czejarek.

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: prof. dr hab. Witold Orłowski (ekonomista)

Data emisji: 3.06.2024 r.

Godziny emisji: 13.00-15.00 

kk/kormp

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.