27. Piknik Naukowy. Czy radioaktywne przedmioty otaczają nas na co dzień?

Data publikacji: 11.06.2024 09:25
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 11:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy otaczają nas przedmioty radioaktywne?
Czy otaczają nas przedmioty radioaktywne?, Autor - wellphoto/Shutterstock
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się m.in. z zakresem działań Narodowego Centrum Badań Jądrowych i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy otaczają nas przedmioty radioaktywne. 
  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już po raz 27! Tym razem motyw przewodni brzmi: "Nie do wiary". 
  • Zaprezentowane zostaną najbardziej spektakularne osiągnięcia i zjawiska najmocniej poruszające wyobraźnię.
  • Wśród uczestników Pikniku pojawią się m.in. pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych. 

Czy przedmioty radioaktywne są wokół nas?

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to wydarzenie, podczas którego będzie można obserwować, doświadczać i potwierdzać eksperymentalnie. Również to, czy prawdą jest, że otaczają nas przedmioty radioaktywne. - Okazuje się, że przedmioty, które możemy kupić w sklepie, zawierają śladowe, a czasami nawet nieśladowe ilości izotopów promieniotwórczych. To m.in. będzie można zobaczyć - zaznacza dr Marek Kirejczyk. 


POSŁUCHAJ

22:53

"Nie do wiary". Czy radioaktywne przedmioty otaczają nas na co dzień? (Eureka/Jedynka)

 

Wpływ promieniowania na człowieka

Promieniowanie, w znaczeniu słownika fizyki, to forma przekazu energii. Rozmówca Jakuba Domoradzkiego zwrócił uwagę na promieniowanie jonizujące, mogące spowodować np. uszkodzenia w ludzkim DNA. - Jak wpływa? Trudno powiedzieć, bo nieznany jest przypadek, żeby człowiek funkcjonował w otoczeniu pozbawionym tego promieniowania. Jeśli wszystko wokół nas emituje pewne jego ilości, to jak sprawdzić, co jest bez promieniowania? - analizuje.

Istotnym pojęciem jest "rozpad promieniotwórczy". - Niektóre jądra atomowe mają "nadmiar energii". Mogą przejść w stan o energii niższej, emitując energię uzyskaną w postaci promieniowania. Nazywamy to "rozpadem promieniotwórczym". (...) Gdy patrzymy na substancję promieniotwórczą, patrzymy na wiele ilości atomów z promieniotwórczymi jądrami. Wtedy możemy powiedzieć, ile takich rozpadów, w ciągu np. sekundy, zajdzie - słyszymy. 

W audycji również:

Kto wymyślił pismo?

Na najbliższym Pikniku Naukowym Państwowe Muzeum Archeologiczne zabierze nas w podróż do IV tysiąclecia przed Chrystusem: będziemy mogli poznać tajemnice pisma klinowego.

Jakie są cechy charakterystyczne tej odmiany pisma, przez kogo było używane i jaka jest historia jego odczytania?

Gość: Roman Chojnowski, kierownik Działu Wystaw i Popularyzacji Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: dr Marek Kirejczyk (Narodowe Centrum Badań Jądrowych), Roman Chojnowski (kierownik Działu Wystaw i Popularyzacji Państwowego Muzeum Archeologicznego)

Data emisji: 10.06.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

mg/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.