Liczba uchodźców z Sudanu wzrasta. Ekspert: samo przebywanie na granicy jest bardzo niebezpieczne

Data publikacji: 20.06.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 22:38
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Liczba mieszkańców Sudanu, którzy musieli uciekać ze swoich domów przekroczyła 10 mln.
Liczba mieszkańców Sudanu, którzy musieli uciekać ze swoich domów przekroczyła 10 mln. , Autor - PAP/ABACA
Liczba mieszkańców Sudanu, którzy musieli uciekać ze swoich domów przekroczyła 10 mln - ocenia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). W trwającej od kwietnia 2023 r. wojnie domowej zginęło ok. 15 tys. osób, a wiele tysięcy zostało rannych. 
  • W czwartek obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony przez ONZ w 2000 roku.
  • Najnowsze raporty międzynarodowe nie pozostawiają złudzeń: jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Takich osób na koniec 2023 r. było aż 117,3 mln, a teraz według prognoz ich liczba przekroczyła 120 mln" - czytamy w informacji przekazanej przez biuro prasowe PAH.
  • Według autorów komunikatu przyczyniły się do tego nowe i przedłużające się konflikty zbrojne w Sudanie, Strefie Gazy, Ukrainie, Syrii a także nagłe kataklizmy w Maroko, Turcji czy Somalii.

Wojna domowa w Sudanie. Jak do tego doszło? 

W Sudanie od kwietnia 2023 roku trwają walki między armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF), które w 2021 roku próbowały dokonać w Sudanie zamachu stanu. Jednak plan włączenia RSF do regularnej armii doprowadził do rozłamu, skutkującego wybuchem wojny domowej w tym niemal 50-milionowym kraju. - To jest wojna między prezydentem i wiceprezydentem. Oni działali przez wiele lat w Darfurze, gdzie gen. Rohan też tam stacjonował i on pomógł stworzyć siły szybkiego reagowania, która jest milicją prorządową do tłumienia rebelii w Darfurze i do tłumienia demokratycznych protestów w Sudanie - mówi na antenie Jedynki Adel Adel Ati ze Wspólnoty Sudan w Polsce. - Oni obaj są bardzo brutalni, nie potrafią znaleźć innego języka, dlatego doprowadzili Sudan do takiej sytuacji, że wybuchła najokrutniejsza wojna w historii tego kraju - podkreśla gość Jedynki. 

Przed wojną w 2023 roku Sudan był targany różnymi kryzysami i wojnami, ale jak podkreśla ekspert, obecny konflikt jest inny. - Wcześniej były to wojny regionalne, np. zbuntował się któryś z regionów z powodu marginalizacji czy dyskryminacji - mówi rozmówca Magdaleny Skajewskiej. - Ta wojna jest wojną totalną, ona jest w całym kraju, w Chartumie i w Darfurze, w regionie centralnym, w regionie północnym i rozszerza się dalej - dodaje. 

Sudańczycy zmuszeni do migracji 

Z powodu wojny domowej według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, każdego dnia 20 tysięcy mieszkańców Sudanu jest zmuszonych do ucieczki ze swoich domów. Ponad połowa z nich to są niepełnoletni. Część z nich zostaje w kraju, część ucieka do państw sąsiednich, część nawet trafia do Polski, samo przekraczanie granicy nie jest łatwe oraz jest bardzo kosztowne. Samo przebywanie na granicy jest bardzo niebezpieczne. Ja byłem na granicy sudańsko-egipskiej w czerwcu i sytuacja była tragiczna. Ludzie umierali z powodu gorąca, ukąszenia skorpionów, węży, wycieńczenia czy braku pożywienia, ta sytuacja trwa nadal - mówi Adel Adel Ati. - Ludzie uciekają z Sudanu w większości przypadków nielegalnie do Egiptu czy Libii i umierają na pustyni - zaznacza. 


POSŁUCHAJ

35:47

W Sudanie od kwietnia 2023 roku trwają walki między armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. (Więcej świata/Jedynka)

 

Zobacz także: 

W audycji również:

- Raport Human Rights Watch o rusyfikacji dzieci i młodzieży na Ukrainie

- Tajlandia stała się trzecim po Tajwanie i Nepalu krajem azjatyckim, który zalegalizował prawo osób homoseksualnych do zawierania związków małżeńskich. Jest to historyczny moment dla mniejszości LGBT w Azji Południowo-Wschodniej. Relacja Tomasza Sajewicza. 

- Amerykański naczelny chirurg kraju, dr Vivek Murthy, apeluje o wprowadzenie "etykiet ostrzegawczych" na platformach mediów społecznościowych, wzorem tych stosowanych np. na paczkach papierosów. Chce, aby rodzice byli poinformowani o potencjalnym szkodliwym wpływie tych aplikacji na zdrowie psychiczne nastolatków. Gość: Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

 W Madrycie rozpoczęły się w środę przed południem obchody 10. rocznicy objęcia hiszpańskiego tronu przez króla Filipa VI z dynastii Burbonów. W wydarzeniu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców stolicy Hiszpanii oraz liczne rzesze turystów. Gość: Grzegorz Małecki, ekspert Fundacji Pułaskiego.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Magdalena Skajewska 

Goście: Adel Adel Ati (Wspólnota Sudan w Polsce), Grzegorz Małecki (Fundacja Pułaskiego) Magdalena Bigaj (prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa)

Data emisji: 20.06.2024

Godzina emisji: 17.10

IAR/ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.