W sobotę, 22 czerwca, rozpoczęło się wielkie święto sceny telewizyjnej i radiowej - Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. To okazja do zapoznania się ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi, a także do uhonorowania laurami najważniejszych twórców i tytułów. 23. edycja festiwalu potrwa do poniedziałku, 24 czerwca.
Festiwal "Dwa Teatry" ma formułę konkursową - dwa zespoły jury oceniają słuchowiska radiowe oraz spektakle telewizyjne. Przyznają Grand Prix dla najlepszych tytułów, a także nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach artystycznych i zawodowych. Do konkursu zakwalifikowało się 14 spektakli Teatru Telewizji oraz 23 słuchowiska Polskiego Radia.
"Dwa Teatry" to nie tylko konkurs i pokazy spektakli, lecz także okazja do spotkań, udziału w warsztatach, koncertach i innych programach specjalnych. Festiwal ma charakter otwarty, udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej przeczytasz na stronach: Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej.
Czytaj także:
Tajemnicza sopocka historia na radiowego Oscara
Plenerowe studio radiowej Jedynki w niedzielę, podczas drugiego dnia Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie, odwiedził Piotr Skotnicki autor, reżyser i kompozytor słuchowiska "Głosy szumiącego potoku", które zostało wybrane jako polski kandydat do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Prix Europa (radiowy Oscar).
"Głosy szumiącego potoku" to trzymająca w napięciu opowieść o tragicznych losach mieszkańców Sopotu, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w domu przy ulicy Goyki 3 w latach 30. i 40. XX wieku. Skotnicki stworzył własną, alternatywną wersję historii, która mogłaby się wydarzyć, co dodało słuchowisku tajemniczości i głębi.
- Bazowałem na przedziwnej, tajemniczej i bardzo mrocznej historii domu przy ulicy Goyki 3. Ona jest trochę po kafkowsku niewyjaśniona, "niepodokańczana". Ja, po swojemu, sobie wymyśliłem, wyobraziłem, jak te dzieje mogły się wszystkie splatać ze sobą. Dołączyłem do tego jeszcze historię mojej rodziny, która, po wkroczeniu Sowietów, musiała się przedostać z Wilna do Polski. Te dwie historie mi się zazębiły - wyjaśnił Skotnicki.
Produkcja została zrealizowana w konwencji teatru radiowego, przy udziale znakomitej obsady aktorskiej. Oryginalna muzyka, skomponowana przez Skotnickiego, została wzbogacona o dźwięki atmosfery sopockiego kurortu, w tym domu przy ulicy Goyki 3, które zostały nagrane specjalnie na potrzeby tego projektu.
Plenerowe studio radiowej Jedynki w Sopocie odwiedzili także: Dorota Landowska i Andrzej Grabowski, jurorzy.
Tytuł audycji: "Czas pogody"
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Rozmawiały: Martyna Podolska i Anna Stempniak
Data emisji: 23.06.2024 r.
Godziny emisji: 10.00-12.00
kk/kormp