Wiślana Trasa Rowerowa. Czym jest i przez jakie województwa biegnie?

Data publikacji: 03.07.2024 11:42
Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 14:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rower i woda to doskonałe połączenie na lato
Rower i woda to doskonałe połączenie na lato, Autor - Tomasz Warszewski/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Wiślana Trasa Rowerowa. Czym jest i w jakich województwach biegnie? (Lato z Radiem/Jedynka)

Wiślana Trasa Rowerowa to szlak rowerowy biegnący wzdłuż Wisły. Ma liczyć 1200 km i łączyć Beskidy z Bałtykiem na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. W Europie takie trasy rowerowe funkcjonują od lat nad Renem czy Loarą.
  • Wiślana Trasa Rowerowa docelowo będzie miała 1200 km. Do tej pory do dyspozycji rowerzystów zostały oddane fragmenty na terenie trzech województw: małopolskiego, pomorskiego i fragmentarycznie śląskiego. 
  • Pomysł wyznaczenia Wiślanej Trasy Rowerowej pojawił się ok. 1995 roku. 

Czym jest Wiślana Trasa Rowerowa?

Wiślana Trasa Rowerowa ma w zamyśle brać swój początek w Wiśle, dokładnie na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko, a kończyć się u ujścia rzeki Wisły do Zatoki Gdańskiej. - W praktyce szlak ten został wykonany jedynie w niektórych województwach. Ten początek w Wiśle moim zdaniem nie do końca wygląda tak, jak powinien. Tak naprawdę regiony realnie dobre do jazdy to Małopolska i województwo pomorskie - zdradza Szymon Nitka. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce

Gość "Lata z Radiem" wyróżnił odcinek rozpoczynający się w Oświęcimiu. - Świetnie zrobiony, w takich europejskich standardach. Przez 230 kilometrów, z czego 210 to są drogi asfaltowe, biegnie aż na drugi koniec województwa małopolskiego, do miejscowości Szczucin. I tam się kończy - precyzuje. Dodaje, że jego marzeniem jest, by infrastruktura rowerowa rozwijała się równomiernie w całym kraju.

Jadąc z Oświęcimia, możemy zachwycać się m.in. słynnym opactwem Benedyktynów w Tyńcu. - Ale z drugiej strony możemy się gdzieś zatrzymać, bo na drogę nagle nam wyskoczy chomik, który właśnie w Małopolsce sobie żyje. To przestrzeń do całodniowej radości, do bycia ze sobą - nie ma wątpliwości rozmówca Agnieszki Kunikowskiej. Jednocześnie zwraca uwagę na podobieństwa małopolskiego odcinka do tras znanych od lat choćby nad Loarą czy Drawą.

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia, po raz pierwszy wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem "Lata z Radiem" od początku jest "Polka dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i Pikniki Rodzinne.

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Szymon Nitka (podróżnik, miłośnik rodzinnej turystyki rowerowej)

Data emisji: 3.07.2024

Godzina emisji: 9.38

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg/wmkor

Ekspres Jedynki
Ekspres Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.